Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"I przejdą deszcze..." premiera Polskiego Baletu Narodowego

0
Podziel się:

Balet "I przejdą deszcze..." z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego to
najnowsza propozycja Polskiego Baletu Narodowego. Przedstawienie, będące metaforyczną opowieścią o
Polsce i jej tragicznych dziejach, wyreżyserował Krzysztof Pastor. Premiera 27 marca.

Balet "I przejdą deszcze..." z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego to najnowsza propozycja Polskiego Baletu Narodowego. Przedstawienie, będące metaforyczną opowieścią o Polsce i jej tragicznych dziejach, wyreżyserował Krzysztof Pastor. Premiera 27 marca.

"Widzowie zobaczą balet, który jest zainspirowany Polską i wyjątkowymi utworami Henryka Mikołaja Góreckiego" - powiedział Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, który zajął się inscenizacją i choreografią spektaklu. "W przedstawieniu nie opowiem żadnej konkretnej historii, ale postaram się metaforycznie za pomocą języka ciała opowiedzieć o Polsce i emocjach, które wzbudzają w nas wydarzenia historyczne" - mówił reżyser.

Do baletu "I przejdą deszcze..." reżyser wybrał cztery utwory Góreckiego: "Beatus vir" op. 38 - psalm na baryton solo, chór mieszany i wielką orkiestrę, "Quasi una fantasia" op. 78 na wielką orkiestrę smyczkową, "Kleines Requiem fuer eine Polka" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów oraz III część "Salve, sidus Polonorum" op. 72 na wielki chór mieszany, organy, fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych.

"Henryk Mikołaj Górecki pisał muzykę o Polsce i o nas. Ta muzyka jest wpisana w kontekst tego, co się tutaj dzieje. I ze zrozumienia tej muzyki, tych czterech utworów, został skonstruowany scenariusz tej refleksyjnej opowieści" - powiedział dramaturg Daniel Przastek, podkreślając głęboki związek spektaklu Pastora z muzyką Góreckiego.

W swojej dotychczasowej pracy Pastor stworzył już spektakl do "III Symfonii" Góreckiego - najpierw w Warszawie z Baletem Teatru Wielkiego (1994), a następnie w nowej wersji choreograficznej z Het Nationale Ballet w Amsterdamie (1996). Muzykę Góreckiego wykorzystał także w swoim balecie "Moving Rooms", którego premiera w wykonaniu Holenderskiego Baletu Narodowego odbyła się w 2008 r. w Amsterdamie.

W "I przejdą deszcze..." obsada jest międzynarodowa: gościnnie wystąpi m.in. wybitny solista Rubi Pronk, który wykona główną partię baletu. Widzowie na scenie zobaczą także Dominikę Krzysztoforską, Aleksandrę Liashenko i Maksima Wojtiula. O muzyczną oprawę spektaklu zadba Wojciech Michniewski.

Tytuł spektaklu nawiązuje do wiersza "Deszcze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego los, jako przedstawiciela tzw. pokolenia Kolumbów - wchodzącego w okres dojrzałości w czasach II wojny światowej - był jedną z inspiracji baletu. "Deszcz jak siwe łodygi, szary szum/ a u okien smutek i konanie/ (...) I przejdą deszcze, zetną deszcze/ jak kosy ciche i bolesne/ i cień pokryje, cień omyje/ (...) Zostanę sam. Ja sam i ciemność./ I tylko krople, deszcze, deszcze/ coraz to cichsze, bezbolesne." - pisał w lutym 1943 r. Baczyński.

Henryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010) był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. III Symfonia "Symfonia Pieśni Żałosnych", którą skomponował w 1976 r., przyniosła mu światową sławę, a także komercyjny sukces. W latach 80. zaczął tworzyć utwory sakralne o głęboko lirycznym charakterze, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. Przez wiele lat Górecki był związany z katowicką Akademią Muzyczną, m.in. jako jej profesor i rektor.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Muzyka staropolska", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Recitativa i ariosa - Lerchenmusik", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów, "Pieśń Rodzin Katyńskich". Kompozytor po ciężkiej chorobie zmarł 12 listopada 2010 r. (PAP)

nno/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)