Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IATA: światowe linie lotnicze mogą zarobić 19,7 mld dol w 2014 r.

0
Podziel się:

Linie lotnicze w 2014 roku mogą zarobić rekordową sumę 19,7 mld dolarów -
poinformował w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych
(IATA) Tony Tyler. W tym roku branża lotnicza będzie miała 12,9 mld zysku.

Linie lotnicze w 2014 roku mogą zarobić rekordową sumę 19,7 mld dolarów - poinformował w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. W tym roku branża lotnicza będzie miała 12,9 mld zysku.

Według wrześniowych prognoz miało to być 11,7 mld dol.

Szef IATA przedstawił w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej. Jak zaznaczył, w porównaniu z ostatnimi danymi organizacji z września br. zyski branży lotniczej są lepsze jeśli chodzi o ten rok, jak i również o 2014 r. Z wrześniowych danych wynikało, że światowe linie lotnicze w przyszłym roku miały zarobić 16,4 mld dolarów.

Jak wyjaśniał Tyler, rewizja prognozy w górę związana jest przede wszystkim z niższymi cenami paliwa lotniczego, jak również z wprowadzeniem przez niektórych przewoźników - w tym europejskich jak np. PLL LOT - programów restrukturyzacyjnych. Ich efekty są widoczne w wynikach kwartalnych przewoźników. IATA spodziewa się, że w 2014 r. linie lotnicze będą powracać do rentowności. Jednak - jak zaznacza IATA - w ramach tej zbiorczej prognozy dla całej branży, "wydajność poszczególnych linii lotniczych i regionów będzie się znacznie różnić".

"Ogólnie rzecz biorąc, branża lotnicza zmierza w dobrym kierunku. Ceny paliwa lotniczego są nadal wysokie, ale poniżej cen z 2012 r. kiedy były one na najwyższym poziomie. Według prognoz IATA w przyszłym roku cena baryłki ropy Brent będzie wynosić ok. 104 dol. Wzrasta również popyt na podróże. Ponadto linie lotnicze, w ramach programów restrukturyzacyjnych, wchodzą w fuzje z innymi przewoźnikami lub też współpracują na zasadach "joint ventures" (czyli wspólnych przewozów - PAP)" - powiedział Tyler.

Mimo dobrych prognoz dla branży, Tyler podkreślił, że należy jednak "powstrzymywać optymizm i ostrożnie go dawkować". "To jest bardzo trudny biznes, który funkcjonuje w równie trudnym otoczeniu. Konkurencja jest bardzo silna. Według naszych prognoz w przyszłym roku średnio linie lotnicze będą zarabiać ok. 5,94 dol na pasażerze" - powiedział. Dodał, że w 2014 r. linie lotnicze przewiozą 3,3 mld pasażerów oraz 52 mln ton cargo.

"To są dobre prognozy dla gospodarki poszczególnych krajów. Ale niestety niektóre rządy wciąż nie doceniają kluczowej roli lotnictwa we wzroście gospodarczym. Linie lotnicze muszą zmagać się z obciążeniami regulacyjnymi i podatkowymi. Szczególnie widać to w Europie" - zaznaczył Tyler . Dodał, że światowe lotnictwo jest katalizatorem wzrostu i rozwoju gospodarczego - branża ta zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy.

Według IATA, w przyszłym roku linie we wszystkich regionach świata - z wyjątkiem Afryki - poprawią swoje finanse. Dotyczy to również Europy, gdzie kryzys w strefie euro najbardziej dotknął przewoźników tego kontynentu. Zdaniem IATA zysk europejskich przewoźników w tym roku wyniesie 1,7 mld dolarów, w przyszłym roku może to być nawet 3,2 mld dolarów w 2014 r.

Zgodnie z prognozą linie lotnicze z Ameryki Północnej zarobią 5,8 mld dolarów w tym roku , w przyszłym roku może to być 8,3 mld dolarów. Przewoźnicy z regionu Azja i Pacyfik w tym roku uzyskaj 3,2 mld dolarów zysku, a w przyszłym 4,1 mld dolarów. W przypadku linii lotniczych z Bliskiego Wschodu - w tym roku zarobią 1,6 mld dolarów, a w 2014 - 2,4 mld dolarów. Przewoźnicy z krajów Ameryki łacińskiej w 2013 r. zarobią 700 mln dolarów, a w przyszłym 1,5 mld dolarów.

Jeśli chodzi o linie lotnicze z Afryki, prognoza dla nich jest taka sama, jak we wrześniu - w tym roku będą miały stratę na poziomie 100 mln dolarów, a w przyszłym roku mogą mieć 100 mln dolarów zysku.

IATA zrzesza 240 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.(PAP)

aop/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)