Notowania

wiadomości
23.04.2012 16:07

II Forum Nowej Gospodarki - m.in. o współpracy Śląska i Małopolski

Jeszcze w tym roku Małopolska i Śląsk przyjmą wspólną Strategię dla Rozwoju Polski Południowej - deklarują samorządy obu regionów. Ich współpraca gospodarcza jest jednym z tematów rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach II Forum Nowej Gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeszcze w tym roku Małopolska i Śląsk przyjmą wspólną Strategię dla Rozwoju Polski Południowej - deklarują samorządy obu regionów. Ich współpraca gospodarcza jest jednym z tematów rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach II Forum Nowej Gospodarki.

"Idea forum zrodziła się na bazie budowania wspólnej strategii woj. śląskiego i małopolskiego. Jako dwa ogromne organizmy miejskie mamy bardzo dużo punktów zbieżnych. Obecna współpraca układa się doskonale; chcemy zastanowić się, jak ją rozwijać z korzyścią dla 7 mln mieszkańców naszych regionów" - tłumaczył marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Jego zdaniem należy skupić się na innowacjach i wzajemnym wykorzystaniu potencjałów naukowych, gospodarczych i technologicznych. "Nie ma mowy o rywalizacji, ale o zintensyfikowaniu wspólnych działań. Zainteresowanie tym tematem dowodzi, że trafiliśmy w dziesiątkę" - dodał marszałek.

Głównymi tematami dwudniowego forum są technologie i innowacje w kontekście unijnej strategii "Europa 2020" oraz zakres współpracy Śląska i Małopolski w ramach regionu Polski Południowej. W opinii uczestniczącej w spotkaniu minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, taka współpraca przyniesie dobre efekty nie tylko w dziedzinie aplikowania czy wykorzystania unijnych środków.

"Temat istnieje już od ponad czterech lat i nie zawęża się jedynie do sprawnego wykorzystywania środków unijnych. To bardzo szeroka dyskusja nad dokumentami strategicznymi. Chodzi przede wszystkim o określenie priorytetów i długofalowych planów, byśmy wiedzieli, co będziemy robić w perspektywie najbliższych 20-30 lat" - wskazała Bieńkowska.

Dyskusje śląskich i małopolskich środowisk dotyczą wykorzystania potencjału obszarów metropolitalnych obu regionów dla stworzenia silnego - pod względem gospodarczym, naukowym i kulturalnym - Europolu Śląsko-Krakowskiego. Jego pomysłodawcy wskazują, że udział PKB Małopolski i Śląska w PKB kraju (20,6 proc.) jest wyższy, niż łączny udział pięciu województw Polski Wschodniej.

W maju 2011 r. zarządy woj. śląskiego i małopolskiego podpisały umowę o współpracy. Jednym z jej obszarów ma być rozwój kapitału intelektualnego, nauki i badań. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału obu regionów, tak by podnieść poziom konkurencyjności wobec innych metropolii w Polsce i w Europie. Na liście priorytetów współpracy znalazły się: transport, ochrona środowiska, rewitalizacja miast, turystyka i ochrona przeciwpowodziowa.

II Forum Nowej Gospodarki ma ożywić wymianę doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesu oraz administracją. Służy także wspieraniu młodych innowacyjnych przedsiębiorców, zainteresowanych rozwojem własnego biznesu i nowoczesnymi trendami w technologii. W pierwszym dniu forum wystartował konkurs "Wyścig po kapitał", w którym można zdobyć ponad 6 mln zł na uruchomienie i rozwój innowacyjnego biznesu.

W ramach forum zaplanowano też spotkanie Klubu Nowej Gospodarki, utworzonego w celu zapewnienia ciągłości prac Forum Nowej Gospodarki. W jego skład wchodzą przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, rektorzy wiodących uczelni, szefowie izb gospodarczych oraz partnerzy ze świata biznesu. Pierwsze dwa spotkania Klubu Nowej Gospodarki odbyły się w Krakowie.

"Podczas posiedzenia Klubu jego członkowie spróbują zdefiniować inteligentną specjalizację dla makroregionu Polski Południowej oraz opracować listę projektów strategicznych i wyznaczyć zespoły robocze ds. tych projektów" - wyjaśniła rzeczniczka marszałka woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska.

Spotkania Klubu, poświęcone wypracowywaniu rekomendacji w kluczowych dla innowacyjnej gospodarki sprawach, odbywać się będą dwa-trzy razy w roku. Ich efekty przedstawiane będą w publikacjach forum.(PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz