Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II Kongres CFO SEG: dyrektorzy finansowi powinni być coraz bardziej liderami

0
Podziel się:

CFO (Chief Financial Officer, CFO - dyrektor finansowy) powinni być coraz
bardziej liderami z jasną wizją rozwoju spółki, co jest ważne w obecnej sytuacji niepewności w
bezpośrednim otoczeniu spółki oraz w globalnym systemie finansowym - wynika z dyskusji na II
Kongresie CFO spółek giełdowych.

CFO (Chief Financial Officer, CFO - dyrektor finansowy) powinni być coraz bardziej liderami z jasną wizją rozwoju spółki, co jest ważne w obecnej sytuacji niepewności w bezpośrednim otoczeniu spółki oraz w globalnym systemie finansowym - wynika z dyskusji na II Kongresie CFO spółek giełdowych.

Tematem Kongresu CFO SEG zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) w Jachrance pod Warszawą było zarządzanie ryzykiem w firmach notowanych na giełdzie. Uczestnicy dyskutowali m.in. o perspektywach rozwoju polskiej gospodarki, wyzwaniach stojących przed dyrektorami finansowymi, a także o identyfikacji, transferze i minimalizacji ryzyk.

Według prezesa SEG Mirosława Kachniewskiego nadrzędnym celem Kongresu było umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy CFO czołowych polskich przedsiębiorstw oraz przekazanie narzędziowej wiedzy wspierającej zarządzanie różnego rodzaju ryzykami występującymi w spółkach.

"Bez względu na to, jakie jest jego źródło i charakter, ryzyko ma jeden wspólny mianownik: zawsze ma wpływ na kondycję finansową spółki. Dlatego to na CFO spada konieczność globalnej oceny wszystkich zagrożeń i dostosowania do nich długofalowej polityki finansowej przedsiębiorstwa. To duże wyzwanie szczególnie dziś, gdy identyfikacja ryzyka odbywa się w warunkach dużej niepewności nie tylko w bezpośrednim otoczeniu organizacji, ale i w globalnym systemie finansowym" - mówił w trakcie dyskusji wiceprezes PZU Przemysław Dąbrowski.

"To wszystko powoduje, że bazowanie na danych historycznych staje się coraz mniej przydatne, a planowanie ryzyka zmienia swój charakter. To zadanie dla liderów, którzy potrafią się w tych warunkach odnaleźć i mają jasną wizję rozwoju. Takimi liderami muszą być dziś także CFO" - dodał wiceprezes PZU.

"Bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki na przestrzeni ostatnich lat jasno dowodzą, że nasz kraj wykazuje dużą odporność na konsekwencje negatywnych zjawisk makroekonomicznych, które obserwujemy m.in. w strefie euro. Kluczem do pozostania na ścieżce wzrostu jest konsekwentne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jakie czynniki będą determinowały dalszy wzrost zarówno w skali całej gospodarki, jak i na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw" - powiedział wiceprezes PKO BP, przewodniczący RN SEG Bartosz Drabikowski.

"II Kongres CFO SEG jest właściwym miejscem do poszukiwania najlepszych strategii wzrostu na wysoce zmiennym rynku i sposobów zabezpieczania przedsiębiorstw przed zdecydowanie wyższym poziomem ryzyka rynkowego" - dodał wiceprezes PKO BP.

W trakcie paneli uczestnicy i zaproszeni eksperci rozmawiali m.in. o tym, jak zmienia się rola CFO przy niestabilnych warunkach gospodarczych, jakie są efekty pozytywnych i negatywnych decyzji finansowych, zwłaszcza w spółce działającej w czasach dekoniunktury i niestabilności gospodarczej oraz jak efektywnie transferować ryzyko i jakie są formy finansowania skutków wystąpienia ryzyka i poprawy cash flow. Warsztaty dotyczyły zarządzania płynnością grupy kapitałowej, warunków finansowania dłużnego z punktu widzenia inwestora instytucjonalnego, podatkowej grupy kapitałowej, emisji obligacji, uwarunkowań i perspektyw rynku inwestycji Aniołów Biznesu, ryzyka niewypłacalności kontrahentów oraz rozwiązań wspierających zarządzanie efektywnością.

Podczas Kongresu odbył się również Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego, którego celem była zbiórka środków na edukację ekonomiczną młodzieży w ramach programu "Zarządzanie firmą", prowadzonego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dzięki biegowi w projekcie będzie mogło uczestniczyć kilka tysięcy uczniów.

III Kongres CFO odbędzie się 21-22 maja 2014 roku.

Gospodarze Kongresu to: SEG, PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, PZU oraz PwC, BIG InfoMonitor, Lewiatan Business Angels, MARSH, Oracle, PGNiG, Standard & Poor's oraz Unicomp-WZA.

Polska Agencja Prasowa była patronem medialnym.

Więcej informacji na stronie www.seg.org.pl (PAP)

dan/ ana/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)