Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Dodatkowe wsparcie merytoryczne i finansowe dla organizacji pozarządowych
skupionych w ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego zapowiedział w
poniedziałek w Poznaniu komisarz UE ds. rozszerzenia i sąsiedztwa Stefan Fuele.

Dodatkowe wsparcie merytoryczne i finansowe dla organizacji pozarządowych skupionych w ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu komisarz UE ds. rozszerzenia i sąsiedztwa Stefan Fuele.

W Poznaniu rozpoczęło się III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, w którym udział bierze 260 przedstawicieli 150 organizacji pozarządowych z krajów UE i państw PW.

Partnerstwo Wschodnie - zainaugurowane w 2009 roku - ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

"Komisja Europejska będzie konsultowała swoje decyzje w dziedzinie Partnerstwa Wschodniego z organizacjami pozarządowymi, będą one mogły określać swoje priorytety w działaniach i przekazywać je do KE. Zapewnimy też większe wsparcie ze strony ekspertów i wsparcie finansowe z Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego - poza bieżącymi 9 milionami euro dodatkowo przekazaliśmy też kolejnych 20 mln z Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego" - powiedział podczas konferencji prasowej Fuele.

Według niego organizacje społeczeństwa obywatelskiego będą mogły liczyć też na wsparcie Fundacji na rzecz Rozwoju Demokracji, która jest polską inicjatywą, związaną z prezydencją.

Według Fuele ostatnie wydarzenia na Białorusi, związane ze skazaniem opozycyjnego działacza Alesia Bialackiego, determinują UE do większego zaangażowania w budowę społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.

"Mamy dwa filary naszej polityki wobec Białorusi, jeden to restrykcje. Poprzez rozsądne sankcje możemy uderzać w te siły, które są odpowiedzialne za represje wobec sił demokratycznych na Białorusi. Drugim filarem ma być wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji. Im silniejsza będzie opozycja, tym silniejsze będzie też społeczeństwo obywatelskie. Jest to niezmiernie istotna kwestia" - powiedział komisarz.

Poprzez rozwój społeczeństwa obywatelskiego UE chce poinformować Białorusinów, że jest alternatywna wizja Białorusi w Europie.

"Mam nadzieję, że w najbliższych dniach państwa europejskie ustalą swoją politykę wobec Białorusi. Politykę, dzięki której będzie można pokazać perspektywy dla Białorusinów po tym jak demokracja dostanie w tym kraju swoją szansę, kiedy w kraju tym będą wolne, demokratyczne wybory a z więzień zostanie zwolniony i zrehabilitowany każdy więzień polityczny" - powiedział komisarz Fuele.

Partnerstwo Wschodnie jest jednym z głównych tematów polskiej prezydencji.

"Polska ma swoje specjalności w budowaniu demokracji w krajach sąsiednich nie tylko na Wschodzie, ale także w Afryce Północnej. Jedną z polskich specjalności jest budowa samorządu i budowa wolnych mediów" - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej w MSZ Mikołaj Dowgielewicz.

We wrześniu w Poznaniu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Stałej Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Komitetu Regionów na rzecz Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). Powołał ją Komitet Regionów UE zgodnie z zaleceniem KE z 2008 roku. Konferencja ma być stałą platformą współpracy pomiędzy samorządami UE a władzami regionalnymi i lokalnymi krajów Partnerstwa Wschodniego.

"Władze lokalne to najniższy szczebel współpracy politycznej, one są najbliżej ludzi a przez to i organizacji pozarządowych tworzących społeczeństwo obywatelskie. Trzeba wykorzystać aktywność samorządów i organizacji pozarządowych i dzięki nim tworzyć konkretne projekty działań" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego zakończy się w środę. "Chcemy włączyć społeczeństwo obywatelskie w decyzje polityczne i to nie tylko w krajach partnerskich ze wschodu, ale także w naszych krajach członkowskich" - zadeklarowała Antonella Valmorbida, dyrektor Stowarzyszenia Organizacji Lokalnych ALDA, organizatora Forum. (PAP)

kpr/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)