Notowania

wiadomości
25.05.2012 16:08

III Warszawski Kiermasz Książki w weekend na Mariensztacie

Spotkania z autorami, zabawy dla dzieci, przedstawienia, wystawy, warsztaty pisania oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie III Warszawskiego Kiermaszu Książki, który w weekend odbędzie się na Rynku Mariensztackim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spotkania z autorami, zabawy dla dzieci, przedstawienia, wystawy, warsztaty pisania oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie III Warszawskiego Kiermaszu Książki, który w weekend odbędzie się na Rynku Mariensztackim.

Na kiermaszu zaprezentuje się ponad 50 wydawców.

W najbliższy weekend, 26-27 maja, w Warszawie na Rynku Mariensztackim, odbędzie się trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki, w którego programie zaplanowano m.in. spotkania z wydawcami i twórcami najpopularniejszych kampanii czytelniczych, tworzenie na żywo ilustracji książek dziecięcych, panele dyskusyjne, spotkania z autorami oraz warsztaty pisania. Podczas dwóch dni kiermaszu swoje książki zaprezentuje ponad pięćdziesięciu wystawców wśród nich znane wydawnictwa, ale także małe księgarnie i antykwariaty.

Obok części wystawienniczej na Rynku Mariensztackim powstanie miasteczko złożone z czterech tematycznych stref poświęconych literaturze pięknej, komiksowi i fantasy, książce dziecięcej oraz poezji (gdzie będą się odbywały m.in. konsultacje dla początkujących autorów prowadzone przez redaktorów z wydawnictwa Anagram oraz poetkę Małgorzatę Kwiecień). Przez dwa dni w czterech strefach tematycznych Kiermaszu odbędzie się ponad czterdzieści spotkań, warsztatów, paneli oraz seansów zabaw dla najmłodszych.

Po raz pierwszy w historii imprezy oba dni Kiermaszu będą miały odrębny charakter. Sobota to dzień edukacyjny, podczas którego większość proponowanych atrakcji będzie wiązała się z nauczaniem, interaktywnym zajęciom i propozycjom ciekawego spędzania czasu przez dzieci z rodzicami i opiekunami. Do współtworzenia programu wydarzeń zaproszeni zostali eksperci oraz przedstawiciele fundacji oraz instytucji, które na co dzień zajmują się wspieraniem czytelnictwa oraz rozwojem poprzez literaturę. W sobotnim programie Kiermaszu zaplanowano m.in. warsztaty prozatorskie i poetyckie organizowane przez nauczycieli z portalu PasjaPisania.pl, przedpremierową głośną lekturę bajki "Przygody misia Kazimierza" Pauliny Wilk, spotkania z poezję Mirona Białoszewskiego oraz Wisławy Szymborskiej, warsztaty rysowania komiksów, oraz happening twórców kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka", którzy zamierzają ostentacyjnie oddawać się lekturze na specjalnie zaaranżowanym w przestrzeni kiermaszowej łożu.

Niedziela w zamierzeniu organizatorów Kiermaszu ma być czasem zabawy. Dla najmłodszych przygotowano przedstawienia teatralne, zabawy plastyczne, aranżacje bajek, głośne czytanie, pokazy tworzenia ilustracji na żywo. W niedzielę odbędzie się spotkanie z twórczością Stanisława Lema, spotkanie autorskie z dziennikarzami radiowej Trójki zaangażowanymi w projekt "Trójka dzieciom" oraz slam poetycki w wykonaniu Grzegorza Bruszewskiego. Z czytelnikami spotkają się też m.in. Julia Hartwig, Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Herbertowa czy Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka sagi "Cukiernia Pod Amorem".

Wśród gości Warszawskiego Kiermaszu Książki będą także Mikołaj Łoziński, Antoni Libera, Marcin Sendecki, Jarosław Sokół, (autor książki "Czas honoru"), a także Małgorzata Strzałkowska (autorkę książki "Leśne głupki i coś"). W niedzielę odbędzie się tez spotkanie z autorami książki "Dryblując przez granice" - polsko-ukraińskiej antologii esejów dotyczących wpływu mistrzostw na życie mieszkańców polskich i ukraińskich miast-gospodarzy (m.in. Piotr Siemion i Zofia Dimitrijewicz).

"Kiermasz Książki nieprzypadkowo odbywa się na Rynku na Mariensztacie. Rynek to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się wydarzenia o charakterze literackim, rozrywkowym, kulturalnym. Kilkadziesiąt lat temu to miejsce tętniło życiem. Byłoby wspaniale przywrócić magię sennego dzisiaj Mariensztatu Warszawie i jej mieszkańcom. Rozbudowując Warszawski Kiermasz Książki czujemy, że może się on stać jednym z ulubionych plenerowych, literackich wydarzeń" - mówi Andrzej Matusiak dyrektor Stołecznej Estrady, jednego z organizatorów przedsięwzięcia.

Kiermaszowi towarzyszyć będą wystawy m.in. prezentująca sylwetkę zeszłorocznego laureata literackiego Nobla Tomasa Transtroemera, grafik z ekspozycji Teatru Lalka "Korczak i dzieci. Wspólnota życiem zapłacona" oraz fotografii propagujących akcję "Handel kobietami: STOP" (wystawę zorganizowano we współpracy z fundacją La Strada).

III Warszawski Kiermasz Książki organizowany jest przez firmę Murator Expo, Stołeczna Estrada oraz Urząd Miasta st. Warszawy. (PAP)

aszw/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz