Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III Warszawskie Targi Książki odwiedziło 40 tys. osób

0
Podziel się:

40 tys. zwiedzających odwiedziło zakończone w niedzielę III Warszawskie
Targi Książki - wynika z przedstawionych we wtorek oficjalnych danych imprezy. Jacek Oryl z Murator
Expo powiedział PAP, że szuka nowej lokalizacji dla targów na kolejne edycje imprezy.

40 tys. zwiedzających odwiedziło zakończone w niedzielę III Warszawskie Targi Książki - wynika z przedstawionych we wtorek oficjalnych danych imprezy. Jacek Oryl z Murator Expo powiedział PAP, że szuka nowej lokalizacji dla targów na kolejne edycje imprezy.

We wtorek zakończono podliczanie gości, którzy odwiedzili III Warszawskie Targi Książki. Tegoroczną edycję imprezy odwiedziło 39 967 osób, frekwencja wzrosła zatem w porównaniu do roku ubiegłego o 12 proc. "Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży biletów na poziomie 4 proc., co wydaje się znaczącym sukcesem w obliczu niepokojących danych na temat spadku obrotów na rynku wydawniczym w Polsce czy niezadawalającego poziomu czytelnictwa" - mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

Z porównaniu z zeszłym rokiem zdecydowanie wzrosła popularność biletów wielokrotnego wstępu i karnetów rodzinnych. Tych pierwszych sprzedało się aż 45 proc. więcej niż w roku ubiegłym, a biletów rodzinnych sprzedano o 9 proc. więcej. Tegoroczne targi odwiedziło też zdecydowanie więcej seniorów, korzystających z uprzywilejowanego bezpłatnego wstępu, jak również gości korzystających z zaproszeń na wybrane spotkania targowe.

Z przeprowadzonego na stronie Warszawskich Targów Książki sondażu wynika, że zdecydowanie najatrakcyjniejszym elementem dla odwiedzających targi są spotkania z autorami. W tym roku na Warszawskich Targach Książki gościło aż 442 autorów (to rekord w krótkiej historii imprezy i znaczący wzrost w porównaniu do 357 autorów - uczestników edycji 2011). Na kolejnym miejscu wymieniano rabaty i promocje cenowe i tych również na targach było niemało - część z nich wydawcy reklamowali na specjalnych kuponach dodawanych do biletów i zamieszczonych w środowym dodatku do "Gazety Wyborczej" i w najnowszym Magazynie KSIĄŻKI.

Na targach zarejestrowało się 706 bibliotekarzy i księgarzy, którzy odwiedzali imprezę przede wszystkim w dni branżowe - czwartek i piątek. W biurze prasowym WTK akredytowało się aż 578 przedstawicieli mediów (w 2011 roku było ich 388).

Jacek Oryl, prezes firmy Murator Expo, głównego organizatora targów, powiedział PAP, że największym problemem Warszawskich Targów Książki jest ich lokalizacja w Pałacu Kultury i Nauki. "Z jednej strony to miejsce prestiżowe, do którego czytelnicy się przyzwyczaili, z drugiej - nie ma szans, aby zmieściło się tam więcej stoisk czy też gości. Już teraz podczas weekendowego szczytu frekwencji, po targach trudno się było poruszać. Nie można oczekiwać, że impreza będzie się rozwijać w PKiN, bo po prostu nie ma tam już więcej miejsca. Jedynym wyjściem jest znalezienie nowej lokalizacji targów. Musi to być miejsce położone w centrum miasta, prestiżowe - bo taka impreza wymaga stosownej oprawy, i wyposażone w zaplecze konferencyjne. Mogę zdradzić, że znaleźliśmy już taką lokalizacje i jesteśmy w trakcie rozmów, ale ze względu na ich dobro nie mogę zdradzić szczegółów" - powiedział PAP Jacek Oryl.

W tegorocznych Warszawskich Targach Książki wzięło udział 500 wystawców z Polski i 19 krajów: Australii, Armenii (Gość Specjalny WTK), Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Na targach odbyło się ponad 600 wydarzeń towarzyszących - spotkań autorskich, seminariów, prezentacji, konferencji, warsztatów, w tym aż 114 wydarzeń dla dzieci. Tegoroczne Warszawskie Targi Książki były również miejscem wręczenia 13 prestiżowych nominacji i nagród oraz prezentacji 11 wystaw.

Do 20 maja trwa wirtualna edycja Warszawskich Targów Książki, gdzie 166 wydawców prezentuje swoja ofertę. Targi to nie koniec majowych imprez księgarskich w stolicy. W dniach 26-27 maja na Rynku Mariensztackim odbędzie się trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki, na którym swoja ofertę zaprezentuje około 60 wydawców oraz warszawskie księgarnie i antykwariaty. W ramach kiermaszu zaplanowano m.in. spotkania z pisarzami, promocje książek, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)