Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ikar dla Państwowego Instytutu Wydawniczego

0
Podziel się:

Ikar - nagroda Sezonu Wydawniczego-Księgarskiego - został w tym roku
przyznany wydawnictwu PIW, obchodzącemu jubileusz 65-lecia swego istnienia. Nagrodę przyznano w
czwartek, dzień wcześniej PIW otrzymał od ministra skarbu Alaksandra Grada, pismo stawiające je w
stan likwidacji.

Ikar - nagroda Sezonu Wydawniczego-Księgarskiego - został w tym roku przyznany wydawnictwu PIW, obchodzącemu jubileusz 65-lecia swego istnienia. Nagrodę przyznano w czwartek, dzień wcześniej PIW otrzymał od ministra skarbu Alaksandra Grada, pismo stawiające je w stan likwidacji.

Ikar został przyznany PIW za przełamanie długoletniego zastoju i wprowadzenie nowej, ciekawej oferty wydawniczej. "Cieszę się, że kapituła Ikara dostrzegła to, czego nie zauważył minister skarbu" - powiedział Rafał Skąpski, dyrektor PIW odbierając nagrodę.

Na rozpoczętych w czwartek II Warszawskich Targach Książki, na stoisku PIW wyłożona jest lista, na której podpisują się osoby przeciwne planom likwidacji wydawnictwa. W ciągu kilku pierwszych godzin od otwarcia targów podpisało się na niej około 150 osób. Na pozycji 80. widnieje podpis ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który uczestniczył w otwarciu targów.

Jeszcze w lutym, gdy resort skarbu dopiero analizował kondycję PIW, Zdrojewski zadeklarował, że nie dopuści do likwidacji tej instytucji. Minister przypomniał wtedy, że już półtora roku temu niepokoiła go kondycja PIW-u i wystąpił wtedy do ministerstwa skarbu z propozycją wsparcia wydawnictwa. Zdrojewski przypomniał, że zgodnie z dyrektywą, mówiącą o likwidacji państwowych podmiotów prawnych, są plany prywatyzacji takich instytucji. Zdrojewski podkreślił, że jego zdaniem, PIW "jest zbyt cenny (...), aby poddawać go ścieżce prywatyzacyjnej czy komercjalizacji".

Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. To jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, które opublikowało w serii "Współczesna Proza Światowa" takie tytuły jak "Sto lat samotności" Marqueza, "Imię róży" Eco, "Blaszany bębenek" Grassa, w serii "Rodowody Cywilizacji" ukazywały się najważniejsze książki o historii kultury.

Inne "kultowe" serie PIW to m.in. Biblioteka Myśli Współczesnej (zwana popularnie plus, minus, nieskończoność) czy Biografie Sławnych Ludzi. PIW jest również wydawcą publikacji encyklopedycznych. Do najbardziej znanych należą "Literatura polska" Jana Tomkowskiego, "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego. PIW jest właścicielem polskich praw autorskich do powieści Hermanna Hessego i Milana Kundery.

Ikarem nagradzane są od 1995 roku najciekawsze i najbardziej pożyteczne inicjatywy na polskim rynku wydawniczym. W latach 2004-2008 nagrody nie przyznawano. Organizatorem Ikara jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Tegoroczne nagrody Ikar wręczono w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki Warszawskich Targów Książki. Ceremonia ogłoszenia laureatów odbyła się podczas Wieczoru Wydawców. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)