Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMGW ostrzega: w czwartek na Wybrzeżu i zachodzie wiatr o sile do 135 km: h

0
Podziel się

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i
porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii - informuje w
środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do
135 km/h na godzinę; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie.

bCZPVjGt

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii - informuje w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km/h na godzinę; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie.

Silne wiatry mają wystąpić także w Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem - informuje IMGW na stronie internetowej.

Niektóre media zapowiadają nawet nadejście orkanu "Ksawery". "Wolimy nazwę huragan" - powiedziała PAP w środę synoptyk z Centrum Nadzoru Operacyjnego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Dodała, że silne i porywiste wiatry pojawią się początkowo na Wybrzeżu i w zachodniej części kraju, później na pozostałym obszarze. Przyczyną tych zjawisk pogodowych jest rozległy niż znad Skandynawii.

Jak informuje IMGW w komunikacie, Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, pogłębiającego się niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Norweskiego przez południową Norwegię nad południową Szwecję; w czwartek wieczorem nad północne rejony kraju nasunie się front chłodny. Napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie.

bCZPVjGv

Na swojej stornie internetowej Instytut ostrzega o silnym wietrze dla województwa zachodniopomorskiego oraz zagrożeniu sztormem dla całej linii brzegowej.

"Powiadomione zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa. Sytuacja jest pod kontrolą, o ile w ogóle można tak mówić w przypadku pogody" - powiedziała PAP Tomczuk.

Huraganem nazywany jest wiatr o sile powyżej 117 km/h (33 m/s). Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan to nazwa stosowana dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun - dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Spokojnego.

"Orkan" oznacza zasadniczo cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego, jednak w mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy.

bCZPVjGB

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 1 do 3 stopni na Wybrzeżu, od -3 do 0 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południowym wschodzie do 80 km/h, na północnym zachodzie do 110 km/h, na wybrzeżu do 135 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni na wybrzeżu, od -2 do 1 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południu do 90 km/h, na północy do 105 km/h, z kierunków zachodnich.

W Warszawie w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -2 st. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach do 85 km/h, powodujący zawieje śnieżne, południowo-zachodni, skręcający na zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura nie przekroczy zera. Wiatr zachodni dość silny i silny, porywisty, w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje śnieżne. (PAP)

pmw/ krf/ bk/

bCZPVjGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)