Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMiGW: Lotniska nielegalnie korzystają z naszych danych

0
Podziel się

#
dochodzą wypowiedzi przedstawicieli lotnisk
#

bEhIDmCZ

# dochodzą wypowiedzi przedstawicieli lotnisk #

16.12. Warszawa (PAP) - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzi, że lotniska nielegalnie korzystają z ich danych pogodowych. Rzecznik Instytutu Łukasz Legutko zapowiedział w środę, podjęcie kroków prawnych w celu wyjaśnienia sprawy.

Od wtorku IMiGW przestał dostarczać prognozy pogody dla zarządzających lotniskami w podkrakowskich Balicach, gdańskim Rębiechowie i poznańskiej Ławicy. Instytut tłumaczy, że to dlatego, iż lotniska nie podpisały z nim umowy i nie zapłaciły za informacje meteorologiczne dostarczane od początku roku.

bEhIDmDb

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz zapewniał we wtorek PAP, że rozmowy biznesowe i umowy handlowe pomiędzy IMiGW a lotniskami nie wpłyną na bezpieczeństwo lotów. "Agencja ma umowę z IMiGW i to od nas załogi samolotów otrzymują informacje pogodowe" - wyjaśnił.

Tymczasem, jak podaje rzecznik IMiGW, prezes PAŻP Krzysztof Banaszek w rozmowie telefonicznej z Dyrektorem Instytutu Mieczysławem Ostojskim zapewnił, że nie udostępnia danych meteorologicznych lotniskom.

"Skoro zarządcy lotnisk twierdzą, że posiadają te dane i z nich korzystają oznacza to, że mają je nielegalnie i w związku z tym IMiGW podejmie środki prawne w celu wyjaśnienia sprawy" - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy. Przypomniał, że IMiGW jest jedyną instytucją w Polsce posiadającą certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz jest wyznaczony przez Ministra Infrastruktury do świadczenia usług osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego.

Jak poinformowała w środę PAP Hanna Surma, rzecznik prasowy portu lotniczego Poznań-Ławica, informacje meteorologiczne i ostrzeżenia lotniskowe Ławica otrzymuje od IMGW na podstawie porozumienia z Biurem Prognoz Meteorologicznych oddział IMGW w Poznaniu. "To porozumienie zostało wypowiedziane przez biuro na dzień 31 grudnia. Od 1 stycznia podpiszemy z IMGW w Warszawie umowę na dostarczanie produktów meteorologicznych i będzie to umowa na 2010 rok" - poinfomowała Surma.

bEhIDmDh

"Informacje meteorologiczne są otrzymywane przez dyżurnego operacyjnego, który dodatkowo monitoruje warunki atmosferyczne sam, oraz otrzymuje ostrzeżenia lotniskowe od PAŻP, której obowiązkiem jest zabezpieczenie osłony meteorologicznej lotniczej" - dodała.

Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku-Rębiechowie im. Lecha Wałęsy, Włodzimierz Machczyński powiedział PAP, że dostarczanie lotnisku informacji jest statutowym obowiązkiem IMiGW i nie ma podstaw prawnych, żeby żądać za to zapłaty; do tej pory IMiGW się tego nie domagał. Rzecznik podkreślił, że jeżeli Instytut ma podstawy prawne do pobierania opłat, to powinien wystawić lotnisku fakturę za dostarczane informacje. Zaznaczył, że jeszcze takiej faktury nie otrzymał.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bos/ rpo/ bls/ jbr/

bEhIDmDC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)