Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMiGW ostrzega przed powodzią i deszczem na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

0
Podziel się

#
dochodzi informacja IMiGW o szacunkowym prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi
#

bEgfyvvp

# dochodzi informacja IMiGW o szacunkowym prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi #

15.05. Warszawa (PAP) -

W nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zapowiadane są intensywne opady deszczu. Z tego powodu w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz w górnej Odrze przewidywany jest wzrost stanów wody; istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo powodzi - ostrzega IMiGW.

bEgfyvvr

W swoim popołudniowym komunikacie IMiGW podaje, że sytuacja w dorzeczu górnej i środkowej Odry przedstawia się "szczególnie niebezpiecznie" - jeżeli prognozy wielkości opadów potwierdzą się, prawdopodobieństwo, że do niedzieli dojdzie do powodzi, wynosi 90 proc.

Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, wody mogą przybierać bardzo gwałtownie.

IMiGW ostrzega, że wody rzek mogą występować z koryt i zalewać przybrzeżne tereny. Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne, będą występować utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, a także podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Również same opady deszczu mogą powodować liczne podtopienia, a także zniszczenia zabudowań, dróg i mostów, duże trudności komunikacyjne, a nawet stwarzać zagrożenie dla życia.

bEgfyvvx

W woj. dolnośląskim wysokość opadów ma sięgać od 40 do 55 mm, lokalnie od 75 do 90 mm, tylko w dorzeczu dolnego Bobru i dolnej Nysy Łużyckiej od 25 do 40 mm. Z kolei w woj. opolskim ma spaść od 45 do 60 mm deszczu, lokalnie od 80 do 95 mm, a na Płaskowyżu Głubczyckim lokalnie około 110 mm.

W obu województwach deszcz ma też padać w nocy z niedzieli na poniedziałek. (PAP)

ral/ ls/ itm/

bEgfyvvS
śląskie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)