Notowania

deszcz
31.05.2010 10:33

IMiGW prognozuje na najbliższe dni opady deszczu i duże zachmurzenie

W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże i opady deszczu głównie o charakterze przelotnym. Na wschodzie od godzin południowych miejscami burze, lokalnie z gradem - informuje IMiGW. Także na kolejne dni Instytut prognozuje zachmurzenie i opady deszczu.

Podziel się
Dodaj komentarz

W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże i opady deszczu głównie o charakterze przelotnym. Na wschodzie od godzin południowych miejscami burze, lokalnie z gradem - informuje IMiGW. Także na kolejne dni Instytut prognozuje zachmurzenie i opady deszczu.

Instytut podał w przesłanym w poniedziałek komunikacie, że na południowym zachodzie kraju wysokość opadów wyniesie w poniedziałek 5-10mm, w Sudetach lokalnie do 15mm, na północnym wschodzie i wschodzie 5-10mm. W miejscach, w których wystąpią burze do 20mm, a na krańcach północno wschodnich do 30mm.

W czasie burz będzie wiał silny i porywisty wiatr, w porywach do 70km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek wystąpi zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu - na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku umiarkowane i silne. Na północnym wschodzie początkowo zanikające burze - podaje Instytut.

Prognozowana wysokość opadów: na północy do 5-10mm, w województwach południowo wschodzie 5-15mm, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Podkarpaciu 15-25mm, w Tatrach powyżej 25mm.

Wiatr będzie wiał z kierunków północnych, słaby do umiarkowanego, tylko na Wybrzeżu dość silny i silny w porywach do 65km/h - podaje IMiGW.

We wtorek na południu kraju będzie zachmurzenie całkowite, wystąpią opady deszczu. Na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu wystąpią umiarkowane, miejscami silne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a na wschodzie miejscami burze.

Instytut prognozuje opady deszczu w wysokości: na zachodzie 2-10mm, na wschodzie 5-10mm, miejscami 20mm, na południowym wschodzie 20-25mm, miejscami 30mm, w Tatrach powyżej 35mm.

Wiatr umiarkowany będzie wiał z kierunków północnych, na Wybrzeżu dość silny - w porywach do 60km/h. W rejonach burz wiatr będzie silny i porywisty, w porywach do 70km/h.

W środę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Wystąpią opady deszczu głównie o charakterze ciągłym, okresami intensywne oraz lokalne burze - informuje IMiGW.

Instytut podaje, że wysokość opadów deszczu w środę wyniesie od 10 do 20mm, lokalnie 30mm od Pomorza Wschodniego i zachodnich Mazur przez Wielkopolskę po Śląsk. Na północnym-wschodzie od 5 do 15mm a na pozostałym obszarze do 10mm.

Będzie wiał wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w czasie burz porywisty, w porywach do 60km/h, przeważnie północno-zachodni.

W czwartek w kraju zachmurzenie duże z przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Wystąpią opady deszczu o charakterze ciągłym i przelotnym, okresami intensywne; na północnym-wschodzie i w centrum burze.

IMiGW prognozuje wysokość opadów na czwartek: na południowym-zachodzie 10-20mm, w Sudetach do 30mm, na pozostałym obszarze 5-10mm, lokalnie w burzach do 20mm, tylko na północnym-zachodzie i południowym-wschodzie opady do 5mm.

Wiatr będzie wiał umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70km/h, północny i północno- zachodni.

W poniedziałek stan wody w dorzeczach Wisły i Odry układają się głównie w strefie wody wysokiej.

Na Wiśle utrzymują się wysokie stany wody a˙przekroczenia stanów alarmowych tylko w jej dolnym biegu (od Wyszogrodu do ujścia do morza). Maksymalnie przekroczony stan alarmowy w dorzeczu Wisły został w Tczewie o 100cm. Prognozowane opady deszczu mogą powodować wahania stanu wody w dorzeczu Wisły - podaje Instytut.

Na Odrze stany wody układają się w strefie wody wysokiej, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina powyżej stanów alarmowych. Stan alarmowy przekroczony jest maksymalnie na Odrze w˙Bielinku o 238cm. Kulminacja fali powodziowej na Odrze minęła Słubice i zbliża się do Gozdowic.

Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na całej długości z wyjątkiem odcinka górnej Warty - tam, notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych. Obecnie kulminacja fali powodziowej na Warcie znajduje się w rejonie Poznania - informuje IMiGW.

W górnym biegu Warty oraz na jej dopływach poziom wody może się podnieść w związku z opadami burzowymi. (PAP)

kno/

Tagi: deszcz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz