Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IMiGW: stabilizuje się sytuacja powodziowa w Polsce

0
Podziel się:

Powoli stabilizuje się sytuacja powodziowa w Polsce. Według prognoz
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogoda poprawi się w piątek. Kolejny niż nadciągnie z
północy w poniedziałek - przyniesie ochłodzenie i deszcz, ale znacznie mniej intensywny.

Powoli stabilizuje się sytuacja powodziowa w Polsce. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogoda poprawi się w piątek. Kolejny niż nadciągnie z północy w poniedziałek - przyniesie ochłodzenie i deszcz, ale znacznie mniej intensywny.

Obecnie opady przemieszczają się nad Polską ze wschodu na południowy zachód. W ciągu ostatniej doby najwięcej deszczu spadło w zlewni Małej Wisły - 110 mm i Soły - 101 mm. W pozostałych rejonach poziom opadów nie przekroczył 65 mm. Na obszarach, na których występowały mniejsze opady, w ciągu ostatnich trzech godzin obniżył się poziom wody w rzekach, m.in. o 39 cm na Sole w Oświęcimiu.

W nocy spodziewane są dalsze opady deszczu, w związku z czym utrzymane zostaną ostrzeżenia dla województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego; ostrzeżenia meteorologiczne wydane zostaną także dla woj. zachodniopomorskiego i północnej części wielkopolskiego oraz lubuskiego - poinformował dyrektor IMiGW Mieczysław Ostojski.

W środę deszcz ma być mniejszy, IMGW nie przewiduje wydawania kolejnych ostrzeżeń. W dalszym ciągu padać ma w centralnej Polsce, na południu i zachodzie; od wschodu spodziewane są przejaśnienia, ale z burzami. Temperatura wzrośnie - na północnym wschodzie nawet do 22 st. C.

W nocy ze środy na czwartek padać będzie w południowej Polsce, ale opady będą mniejsze - do 10-15 mm. W pozostałych rejonach spodziewane są przejaśnienia, a na północnym wschodzie - burze.

Czwartek ma być ciepły i burzowy. Od piątku spodziewane są opady do 10 mm, jednak - jak zastrzega IMGW - przy obecnej sytuacji hydrologicznej każdy ich milimetr może być groźny, jeśli chodzi o podniesienie poziomu wody.

Od poniedziałku nad Polskę nadciągnąć ma kolejny niż - tym razem z północy. Ma przynieść kolejne ochłodzenie i deszcz, choć nie tak bardzo intensywny.

Główny hydrolog IMiGW Marianna Sasim powiedziała, że w chwili obecnej w całej południowej Polsce przekroczone są stany alarmowe rzek. Zaznaczyła jednak, że prognozowane na najbliższe dni mniejsze opady wpłyną na stopniowe obniżanie stanu wód.

Ostojski dodał, że obecnie największa fala powodziowa na Odrze ukształtowała się w Raciborzu-Miedoni, gdzie wynosi 879 cm, natomiast na Wiśle, na odcinku do Zawichostu, wciąż obserwowane jest podnoszenie się poziomu wody. Oznacza to, że fala wciąż się kształtuje.

Zaznaczył, że podczas powodzi w 2001 r., poziom wody w Zawichoście wzrósł do 835 cm. Obecnie jest to 620 cm, ale w ciągu 36 godzin może wzrosnąć do około 850 cm.

Sasim powiedziała także, że obecna powódź różni się od tej, która dotknęła Polskę w 1997 r. W dorzeczu Odry zdecydowanie większe opady objęły wówczas znacznie większy obszar. Choć opady w dorzeczu Wisły są podobne do tych przed 13 laty, Sasim zaznaczyła, że wówczas dorzecze tej rzeki było znacznie mniej poszkodowane niż dorzecze Odry.

W ciągu najbliższych dni opady zmniejszą się. Poziom wody w rzekach może przyrastać od kilkunastu do kilkudziesięciu cm - w zależności od intensywności opadów.

W dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są we wtorek na 72 stacjach wodowskazowych: na 17 w woj. śląskim, na 26 w woj. małopolskim, na 14 w woj. świętokrzyskim, na 12 w woj., podkarpackim, na dwóch w woj. lubelskim i na jednym na Mazowszu. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 49 wodowskazach. Jak podaje IMiGW, prognozowane na wtorek i środę opady w dorzeczu górnej Wisły wpłyną na dalszy, miejscami gwałtowny wzrost stanu wody.

W ciągu najbliższych dwóch dni stabilizować będzie się sytuacja w dorzeczu Odry, jednak wody wciąż może przybywać - zarówno na skutek dalszych opadów jak i spływu wody z górnych części zlewni. Stany alarmowe są obecnie przekroczone na 49 wodowskazach: na 12 w woj. śląskim, na 18 w woj., opolskim, w dolnośląskim - na 8, w łódzkim - na 8 i na 3 w lubuskiem. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 29 stacjach wodowskazowych. (PAP)

mca/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)