Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inauguracja 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

0
Podziel się:

Muzykę baroku i renesansu zaprezentują polscy i zagraniczni artyści
podczas 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Jubileuszowa edycja imprezy, poświęcona tym razem
muzyce dawnej, rozpocznie się w środę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Muzykę baroku i renesansu zaprezentują polscy i zagraniczni artyści podczas 50. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Jubileuszowa edycja imprezy, poświęcona tym razem muzyce dawnej, rozpocznie się w środę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Bydgoski Festiwal Muzyczny, jedna z najstarszych cyklicznych imprez tego typu w Polsce, co trzy lata poświęcony jest w całości muzyce dawnej i odbywa się pod nazwą Musica Antiqua Europae Orientalis. W tym roku koncerty poświęcone muzyce dawnej wypełnią siedemnaście wieczorów, a na scenach zaprezentują się wybitni soliści, zespoły i chóry z Europy oraz Japonii, Iranu i Izraela.

Koncerty odbywać się będą nie tylko w gmachu bydgoskiej filharmonii, ale także w Toruniu i Strzelnie. Imprezę otworzy w środę gwiazda barokowej kameralistyki, międzynarodowa grupa L'Arpeggiata, złożona z wokalistów i instrumentalistów specjalizujących się w muzyce baroku, oraz mistrzowie korsykańskiej polifonii - kwintet Barbara Fortuna.

Wśród gości festiwalu znalazł się także chór mnichów z monastyru Wałaam w rosyjskiej Karelii i brytyjski Philip Pickett and The Musicians of The Globe oraz rodzimy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedaniensis. Na finał zabrzmią Wielka Msza h-moll Bacha (4 października w wykonaniu Scholi Cantorum Gedaniensis i Capelli Bydgostiensis) i "Missa pro pace" Wojciecha Kilara (5 października, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Opery Novej pod dyrekcją Rudolfa Tierscha).

Pierwszy festiwal i towarzyszący mu kongres muzykologiczny Musica Antiqua Europae Orientalis odbyły się w 1966 r. z udziałem uczonych z kilku kontynentów. "To była wówczas jedna z niewielu okazji do spotkania się i wymiany doświadczeń naukowców ze Wschodu z kolegami z drugiej strony żelaznej kurtyny" - podkreśliła Eleonora Harendarska, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

Od tej chwili Bydgoszcz jest co trzy lata forum spotkań historyków, muzykologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy Konferencja Słowianoznawcza pt. "Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych".

"Wydarzenie kończy tegoroczny cykl dużych międzynarodowych imprez artystycznych, organizowanych przez instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Cieszę się, że mogliśmy wyasygnować na nie dodatkowe niemałe pieniądze" - zaznaczył w poniedziałek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W ramach nowego mechanizmu finansowania pod nazwą Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne, wykorzystującego środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, marszałkowska administracja regionu wsparła w tym roku organizację czterech międzynarodowych festiwali. Na Bydgoski Festiwal Muzyczny 2012 przyznano 450 tys. zł. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)