Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inauguracja 650. roku akademickiego na UJ

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły uroczystości
#

# dochodzą szczegóły uroczystości #

01.10. Kraków (PAP) - Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się we wtorek 650. rok akademicki. Rektor najstarszej polskiej uczelni prof. Wojciech Nowak, apelował, by w dobie tabloidyzacji życia społecznego "emocje i zacietrzewienie polityczne nie przenosiły się na grunt wyższej uczelni".

Inaugurację poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny, po której pochód profesorów przeszedł do Auditorium Maximum.

Podczas uroczystości rektor UJ przypomniał, że w 650-letniej historii uczelni zawsze "zwyciężała idea mądrości i autonomii Jagiellońskiej Wszechnicy". "Jesteśmy dumni i mocni naszym dziedzictwem! Specyfika naszej Wszechnicy na tym głównie polega, że splata się tu i wzajemnie przenika wielowiekowa tradycja z nowoczesnością" - mówił prof. Wojciech Nowak.

Wśród problemów, które napotykają polskie uniwersytety, rektor wymienił tabloidyzację życia społecznego. "Tabloidyzacja życia społecznego w dobie powszechnej globalizacji często trafia także w mury uniwersytetów. Emocje i zacietrzewienie polityczne nie powinny przenosić się na grunt wyższej uczelni, z natury swej przecież neutralnej" - mówił rektor UJ. Dodał, że wszyscy mamy obowiązek być odpowiedzialni za słowa. "Ta odpowiedzialność dotyczy ogółu członków akademickiej społeczności. Można, a nawet należy, wymieniać poglądy, dyskutować, bo dyskusja, polemika - to tlen, którym oddycha uniwersytet. Trzeba tylko strzec, aby nie zamienił się w smog" - zaznaczył.

Rektor poinformował, że w marcu przyszłego roku UJ będzie gospodarzem Kongresu Kultury Akademickiej. Jego uczestnicy mają dyskutować m.in. o odpowiedzialności za przyszłość nauki i edukację młodego pokolenia oraz o etosie nauczyciela akademickiego i etosie studenta.

Nowak mówił, że w obliczu niżu demograficznego, którego apogeum przypadnie na rok 2020, bardzo ważna dla całego środowiska akademickiego jest opracowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i dyskutowana z ministerstwem nauki strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w latach 2014-2020. Przypomniał, że równolegle przygotowywane są poprawki do projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

"Wyrażamy głęboką nadzieję, że nasz głos zostanie przez parlamentarzystów zauważony. Mamy prawo tak myśleć: jednym z pozytywnych przykładów zmiany przepisów jest nowelizowana aktualnie ustawa +Prawo zamówień publicznych+, uwzględniająca - m.in. pod wpływem środowiska akademickiego, które o to zabiegało od dawna - zmiany dotyczące wydatkowania środków na badania naukowe, a w szczególności podniesienie progu obligatoryjnego stosowania procedur z ustawy do 200 tys. euro dla danej uczelni w skali roku" - mówił Nowak.

Jego zdaniem środowisko akademickie musi wiedzieć, jak w najbliższych latach wyglądać będzie algorytm środków przyznawanych na poszczególne szkoły wyższe. Według strategii UE powinno to być 3 proc. PKB, a Polska - jak mówił rektor - stratuje z poziomu 0,4 proc. PKB.

W inauguracji uczestniczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jak mówiła UJ to jedna z trzech polskich uczelni, która pozyskała najwięcej środków na infrastrukturę z UE. "Wykorzystanie tej infrastruktury i wymyślenie, jak ona ma funkcjonować jest czasem trudniejsze niż samo jej wybudowanie. Przed nami takie wyzwanie stoi. (...) Polskie uniwersytety, które sięgają poza Wszechświat i sięgają do wnętrza atomu, muszą w tej chwili wyciągnąć rękę do przemysłu i do przedsiębiorców" - powiedziała Bieńkowska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak nawiązując do problemu niżu demograficznego zauważył, że "zwycięzcami" będą ci, którzy już teraz myślą o przyszłości i stawiają na jakość kształcenia. Dodał, że w 2014 r. budżet szkolnictwa wyższego będzie o ok. 1,5 mld zł wyższy niż w tym roku.

Podczas wtorkowej uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali profesorowie: Szczepan Biliński, Tomasz Dohnalik, Michał Jaskólski i Jerzy Stelmach. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: prof. Jacek Popiel, dr hab. med. Maciej Tęsiorowski, prof. Piotr Tworzewski i dr n. med. Maja Zarzycka. "Laurem Jagiellońskim" przyznawanym za wybitne osiągnięcia naukowe uhonorowano w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Artura Michalaka, a w dziedzinie nauk medycznych prof. Tadeusza Brzozowskiego.

Obecnie na UJ pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych, 2,6 tys. osób pozostałej kadry nauczycielskiej, 3,5 tysiąca pracowników administracji, a kształci się ok. 50 tys. studentów i doktorantów. Pierwszy rok studiów rozpoczyna blisko 15 tys. osób, z czego ok. 12 tys. na studiach stacjonarnych, a ok. 3,8 tys. na niestacjonarnych. (PAP)

wos/ agt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)