Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inauguracja Polsko-Rosyjskiej Szkoły pod Żaglami - 1 września 2013 r.

0
Podziel się:

Tajniki żeglarstwa morskiego, gimnazjalną wiedzę w języku angielskim i
polsko-rosyjską kulturę będzie zgłębiać 32 nastolatków z Polski i Rosji, którzy 1 września 2013 r.
wyruszą w rejs z Gdańska do Soczi nad Morzem Czarnym.

Tajniki żeglarstwa morskiego, gimnazjalną wiedzę w języku angielskim i polsko-rosyjską kulturę będzie zgłębiać 32 nastolatków z Polski i Rosji, którzy 1 września 2013 r. wyruszą w rejs z Gdańska do Soczi nad Morzem Czarnym.

W Polsce rekrutacja do Polsko-Rosyjskiej Szkoły pod Żaglami potrwa do 29 listopada. Organizuje ją dla nastolatków, którzy udzielali się jako wolontariusze, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, m.in. we współpracy z legendą polskiego żeglarstwa kapitanem Krzysztofem Baranowskim.

"Ta szkoła pozwoli zawiązać prawdziwe przyjaźnie na całe życie" - podkreślił kapitan Baranowski, przedstawiając w czwartek, wspólnie z dyrektorem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Sławomirem Dębskim, założenia nowej inicjatywy. "To dla nas bardzo szczególny projekt" - dodał Dębski, przekonując, że dla przełamywania polsko-rosyjskich niechęci i stereotypów potrzebne są spektakularne projekty ogniskujące uwagę opinii publicznej zarówno w Polsce, jak i w Rosji.

Polsko-rosyjski rejs odbędzie się najprawdopodobniej na trójmasztowej barkentynie "Pogoria" (innym rozważanym żaglowcem jest "Fryderyk Chopin"), na której kapitan Baranowski od wielu lat prowadzi polską Szkołę pod Żaglami. Idea tej szkoły polega na społecznym angażowaniu młodzieży w wieku 14-15 lat do niesienia pomocy innym. Nagrodą za wolontariat jest udział w rejsie, podczas którego młodzież uczy się w języku angielskim programu pierwszego semestru trzeciej klasy gimnazjum.

"Podczas rejsu będzie się odbywała normalna nauka szkolna" - zapewnił Baranowski, dodając, że na żaglowcu będzie czterech nauczycieli, dwóch z Polski i dwóch z Rosji. Uczniowie poza realizacją programu szkolnego mają poznawać kulturę Polski i Rosji, m.in. historię i literaturę piękną.

Podróż rozpocznie się 1 września 2013 r. w Gdańsku, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, a zakończy 15 grudnia w Soczi nad Morzem Czarnym, stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 r. Trasa rejsu będzie prowadzić m.in. przez Ronne na Bornholmie, Stavanger w Norwegii, Lerwick na Szetlandach, Vigo w Hiszpanii, Setubal w Portugalii, Gibraltar, Ibizę, Monako, Bonifacio na Korsyce, Pireus w Grecji i Stambuł w Turcji.

Koszt podróży, którą wstępnie szacuje się na ok. 250 tys. euro, mają pokryć sponsorzy z Polski i Rosji.

W Polsko-Rosyjskiej Szkole pod Żaglami weźmie udział 16 polskich i 16 rosyjskich piętnastolatków (po osiem chłopców i dziewczynek z każdego kraju) wybranych spośród wolontariuszy z Polski i Rosji. Warunkiem udziału w rejsie jest wiek 15 lat, udokumentowana działalność w półrocznym wolontariacie i znajomość języka angielskiego. W czerwcu 2013 r. odbędą się eliminacje - m.in. w Giżycku na Mazurach - które mają wyłonić najbardziej zaangażowanych wolontariuszy i utworzyć najbardziej sprawną załogę.

Polscy kandydaci do rejsu mogą się rejestrować - jak poinformował kapitan Baranowski - do 29 listopada na stronie internetowej www.szkolapodzaglami.org.pl

Kapitan podkreślił jednocześnie, że kontynuacja Szkoły pod Żaglami wymaga budowy nowego polskiego żaglowca, który mógłby reprezentować Polskę na międzynarodowej arenie. W jego ocenie, zarówno "Pogoria", jak i "Fryderyk Chopin", liczące kilkadziesiąt lat, są już wyeksploatowane i łamią im się maszty.

W Rosji rekrutację przeprowadzi gazeta "Komsomolska Prawda". W tym roku jej czytelnicy wybrali dwójkę młodych Rosjan - Tatianę Szychowcową i Jelisieja Kosariewa, którzy od 25 września do 3 listopada, wspólnie z polskimi uczniami, płynęli na "Pogorii" ze Świnoujścia do Genui we Włoszech. Rosyjskie nastolatki aktywnie uczestniczyły w usuwaniu skutków lipcowej powodzi w Krymsku w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji.

"Rejs ten był pilotażem Polsko-Rosyjskiej Szkoły pod Żaglami" - mówił Dębski i podkreślił, że polsko-rosyjska wymiana młodzieży to jeden z priorytetowych kierunków działalności kierowanego przez niego Centrum. Podsumowując dotychczasową wymianę Dębski poinformował, że m.in. dzięki dodatkowym 900 tys. zł przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, objęła ona 530 uczniów i studentów z Polski i Rosji. (PAP)

nno/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)