Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan wyniósł 35 pkt

0
Podziel się:

Indeks Biznesu, obliczany co miesiąc przez Polską Konfederację Pracodawców
Prywatnych Lewiatan, nie zmienił się od pół roku i w tym miesiącu po raz kolejny wyniósł 35 pkt -
poinformował PKPP Lewiatan. Zdaniem eksperta Konfederacji Małgorzaty Krzysztoszek oznacza to, że
gospodarka Polska ustabilizowała się w czasach kryzysu, ale wciąż nie widać symptomów wzrostu.

Indeks Biznesu, obliczany co miesiąc przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, nie zmienił się od pół roku i w tym miesiącu po raz kolejny wyniósł 35 pkt - poinformował PKPP Lewiatan. Zdaniem eksperta Konfederacji Małgorzaty Krzysztoszek oznacza to, że gospodarka Polska ustabilizowała się w czasach kryzysu, ale wciąż nie widać symptomów wzrostu.

Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

Indeks kwartalny stracił jeden punkt (do 30 pkt.), a indeks półroczny zyskał (do 32 pkt.).

Jak wyjaśniła Krzysztoszek PAP, indeks biznesu na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku zaczął spadać i w drugim kwartale zahamował. "Od maja tego roku mamy stabilizację na niskim poziomie. (...) Sytuacja gospodarcza się nie pogarsza, ustabilizowaliśmy się na poziomie 1 - 1,2 proc. wzrostu PKB, ale nie widać przesłanek, które pozwalałby sądzić, że gospodarka ma potencjał na wyższy wzrost" - zaznaczyła.

Zdaniem PKPP Lewiatan, negatywnie na polską gospodarkę oddziaływają: trudna sytuacja finansów publicznych, wysoki deficyt budżetowy z perspektywą jeszcze większego wzrostu w przyszłym roku i obawa przed przekroczeniem konstytucyjnego progu długu publicznego. (PAP)

luo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)