Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie: Alarm na lotniskach po informacjach wywiadu

0
Podziel się

Chodzi o planowane porwanie samolotu przez islamistów.

Indie: Alarm na lotniskach po informacjach wywiadu
(Rick Schlamp/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEhqShAR

Indyjskie MSW zaleciło wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na krajowych lotniskach po otrzymaniu informacji wywiadu, że islamiści planują porwać samolot należący do państwowego przewoźnika Air India.

_ - Zaalarmowaliśmy osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego lotnictwa cywilnego o możliwości próby porwania indyjskiego samolotu pasażerskiego _ - oświadczył U.K. Bansal, specjalny sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego w MSW.

_ - Najwyraźniej chodzi o ugrupowania terrorystyczne zagrażające indyjskim interesom _ - dodał, nie precyzując jaką grupę ma na myśli.

bEhqShAT

MSW nie zaleciło zawieszenia lotów, jednak zasugerowało zaostrzenie kontroli i wzmocnienie ochrony na pokładach samolotów.

Największe zagrożenie dotyczy połączeń z krajami Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC) - poinformował U.K. Bansal. W skład SAARC wchodzą Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Malediwy, Nepal, Pakistan i Sri Lanka.

Według informacji dziennika _ The Indian Express _, które potwierdziła rzeczniczka władz nadzorujących transport lotniczy, agenci wywiadu odkryli spisek rebeliantów powiązanych z Al-Kaidą i Lashkar-e-Taiba, którzy zamierzali porwać samolot lecący do któregoś z krajów Azji Południowej.

Indyjskie media informują, że plany porwania odkryto podczas przesłuchania Amjada Khwaja, przywódcy ugrupowania islamskich ekstremistów Harkat-ul-Jihad-al-Islami, odpowiedzialnego za wiele ataków terrorystycznych w Indiach.

bEhqShAZ

Alarm na lotniskach ogłoszono kilka dni po tym, jak minister obrony USA Robert Gates ostrzegł, że kilka grup terrorystycznych związanych z Al-Kaidą może próbować zaostrzyć relacje między Indiami i Pakistanem.

Oba graniczące ze sobą i uzbrojone w broń atomową kraje stoczyły trzy wojny, a rozmowy dotyczące rozwiązania sporu o Kaszmir zostały zawieszone po tym, jak wywodzący się z Pakistanu terroryści przeprowadzili serię zamachów w Bombaju w 2008 roku.

bEhqShBu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)