Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie: Dodatkowe środki bezpieczeństwa w Air India

0
Podziel się

Indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zaleciło dodatkowe
środki bezpieczeństwa w indyjskich samolotach i na lotniskach po ostrzeżeniu przez wywiad o
możliwości ataku na samolot należący do Air India - poinformowano w piątek w Delhi.

bEiTdckB

Indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zaleciło dodatkowe środki bezpieczeństwa w indyjskich samolotach i na lotniskach po ostrzeżeniu przez wywiad o możliwości ataku na samolot należący do Air India - poinformowano w piątek w Delhi.

Ostrzeżenie pojawiło się przed świętem narodowym, kiedy często dochodzi do alarmów i zaostrzania środków bezpieczeństwa. Dzień republiki obchodzony jest 26 stycznia.

Tym razem wywiad indyjski ostrzegł MSW o możliwości ataków z zastosowaniem szybowców przez mającą siedzibę w Pakistanie organizację Lashkar-e-Taiba.

bEiTdckD

Jak podała indyjska agencja PTI, bojownicy Lashkar-e-Taiba mogą przeprowadzić z powietrza samobójcze ataki przy użyciu szybowców. Wyśledzono, że członkowie tego ugrupowania kupili 50 szybowców w Europie.

Po atakach w Bombaju w 2008 roku, w których zginęło 166 ludzi, Indie zaostrzyły środki bezpieczeństwa i pozostają wyczulone na wszelkie groźby ze strony bojowników; doszło też do większego napięcia w stosunkach z Pakistanem.

"Ostrzegliśmy ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego lotnictwa cywilnego przed możliwością próby zamachu na indyjski samolot" - powiedział U. K. Bansal, sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w indyjskim MSW. Nie wymienił żadnego ugrupowania.

Agencji Reutera nie udało się uzyskać bezpośredniego komentarza od rzecznika Air India.

bEiTdckJ

MSW nie zaleciło zawieszenia lotów, ale zasugerowało dokładniejsze sprawdzanie pasażerów i zwiększenie liczby "podniebnych szeryfów" - poinformował Bansal.

Największe zagrożenie dotyczy lotów między Indiami a sąsiednich krajami - Afganistanem, Bangladeszem, Bhutanem, Malediwami, Nepalem, Pakistanem i Sri Lanką. Indyjskie siły powietrzne zapowiedziały podjęcie dodatkowych środków ostrożności.

"Siły lotnicze postawiono w stan alertu, chociaż wykorzystanie przez bojowników specjalistycznych szybowców do przeprowadzenia ataku wydaje się mało prawdopodobne. Ale niczego nie wykluczamy" - oświadczył starszy rangą przedstawiciel wojskowych sił powietrznych w Delhi.

Rząd indyjski, krytykowany za działania podczas zamachu w Bombaju, obecnie wydaje miliony dolarów na nowe środki bezpieczeństwa - od baz komandosów w miastach po patrole marynarki i zbieranie informacji wywiadowczych. (PAP)

bEiTdckK

klm/ mc/

5527392, 5526532

bEiTdcle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)