Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Izba niższa uchwaliła ustawę o energii jądrowej

0
Podziel się:

Niższa izba parlamentu Indii uchwaliła w środę ustawę o energii jądrowej,
ograniczającą odpowiedzialność zagranicznych firm w razie wypadku przemysłowego do 320 mln USD.
Pozwoli to przyciągnąć zagranicznych inwestorów na rynek energii atomowej w Indiach.

Niższa izba parlamentu Indii uchwaliła w środę ustawę o energii jądrowej, ograniczającą odpowiedzialność zagranicznych firm w razie wypadku przemysłowego do 320 mln USD. Pozwoli to przyciągnąć zagranicznych inwestorów na rynek energii atomowej w Indiach.

Ustawę, którą Lok Sabha uchwaliła po miesiącach sporów z opozycją, będzie musiała jeszcze zatwierdzić izba wyższa - Rajya Sabha.

Ograniczenie odpowiedzialności zagranicznych firm w razie wypadku wzbudziło silną opozycję w Indiach. Ofiary wycieku gazu w Bhopalu w zakładach Union Carbide z 1984 roku nadal starają się o odszkodowania. W wyniku katastrofy w Bhopalu zginęło 15 tys. ludzi.

Premier Manmohan Singh powiedział w parlamencie, że Indie nie mają wyboru i muszą zwrócić się ku elektrowniom nuklearnym, aby zaspokoić gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na energię.

Część prywatnych firm, szczególnie amerykańskie, nie było skorych do budowy w Indiach elektrowni jądrowych ze względu na brak prawa, które ograniczyłoby ich finansową odpowiedzialność w razie wypadku w takiej siłowni.

Potencjalny rynek energii nuklearnej w Indiach oceniany jest na 150 mld dolarów. Obecnie elektrownie atomowe dostarczają tam jedynie 3 proc. energii.

Społeczność międzynarodowa nałożyła na Indie embargo na handel cywilną technologią nuklearną za przeprowadzenie przez Delhi testów jądrowych w latach 1974 i 1998.

W 2008 roku Indie podpisały ważne porozumienie o współpracy na polu energii jądrowej na potrzeby cywilne ze Stanami Zjednoczonymi. Zaowocowało ono zniesieniem przez grupę 45 krajów produkujących energię atomową embarga na handel nuklearną technologią z Indiami.

Na zaakceptowanie przez izbę wyższą parlamentu ustawy i jej wejście w życie czekają firmy z siedzibą w USA: GE-Hitachi i Westinghouse Electric - filia japońskiej Toshiby, aby wejść na indyjski rynek w sektorze energii nuklearnej.

W tym czasie państwowe spółki atomowe z Rosji i Francji już zawarły kontrakty z Indiami. Francuska Areva podpisała w zeszłym roku wstępne porozumienie o budowie do sześciu reaktorów jądrowych w Indiach.(PAP)

klm/ kar/

6872521

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)