Notowania

indie
06.04.2010 12:52

Indie: Maoiści zabili ponad 70 członków sił bezpieczeństwa

# większa liczba ofiar #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba ofiar #

06.04. Delhi (PAP/AP,Reuters,AFP,dpa) - Co najmniej 73 członków indyjskich sił bezpieczeństwa zginęło we wtorek w zasadzce maoistowskich rebeliantów w stanie Chhattisgarh w środkowych Indiach - poinformowały lokalne władze i policja. Ponad 20 osób zostało rannych.

Szef rządu stanowego Raman Singh powiedział, że kilkuset żołnierzy patrolowało okolice, kiedy zostali zaatakowani w bastionie rebeliantów w okręgu Dantewada.

Według przedstawiciela policji, członkowie sił bezpieczeństwa zginęli w dwóch atakach. Rebelianci zdetonowali ładunki wybuchowe, po czym z okolicznych wzgórz ostrzelali unieruchomione pojazdy wojskowe.

Maoiści działają od ponad 20 lat w co najmniej dziewięciu z 29 indyjskich stanów, dokonując ataków zbrojnych w imię walki o prawa ubogiej i bezrolnej ludności wiejskiej wyzyskiwanej - jak uważają - przez władze i właścicieli ziemskich.

W Indiach za bastiony maoistów uważa się stany Bihar i Jharkhand na północnym wschodzie i Chhattisgarh w centrum kraju. Oficjalnie władze szacują liczbę bojowników na ok. 9300. Niektóre z grup maoistowskich mają prawdopodobnie powiązania z komunistycznymi rebeliantami w sąsiednim Nepalu.

W atakach maoistów do tej pory zginęło - według władz indyjskich - ponad sześć tysięcy ludzi. (PAP)

az/ cyk/ ap/

5982117 5982293 5982160 5982302

Tagi: indie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz