Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Międzynarodowa ekspedycja zbada zanieczyszczenie Gangesu

0
Podziel się:

W Indiach przygotowano międzynarodową ekspedycję, która zbada zanieczyszczenie
Gangesu i przedstawi sposoby rozwiązania problemów ekologicznych tej rzeki. Jej uczestnikami są
badacze i podróżnicy, którzy odbyli wyprawy największymi rzekami świata m.in. Amazonką, Mekongiem,
Zambezi.

W Indiach przygotowano międzynarodową ekspedycję, która zbada zanieczyszczenie Gangesu i przedstawi sposoby rozwiązania problemów ekologicznych tej rzeki. Jej uczestnikami są badacze i podróżnicy, którzy odbyli wyprawy największymi rzekami świata m.in. Amazonką, Mekongiem, Zambezi.

Ekspedycja rozpoczyna się 14 września w Himalajach w rejonie Gangotri w stanie Uttarańćal. Z lodowca Gangotri wypływa strumień górski dający początek Gangesowi. Wyprawa zakończy się niedaleko Kalkuty nad Zatoką Bengalską, do której wpływają wody rzeki.

Liczący 15 osób zespół, złożony ze specjalistów od ochrony środowiska i jakości wody, łodziami i pieszo przemierzy dwa i pół tysiąca kilometrów. Zapozna się ze stanem zanieczyszczenia rzeki oraz wykona dokumentację fotograficzną i filmową ukazującą środowisko naturalne i kulturowo-cywilizacyjne otoczenie wzdłuż brzegów Gangesu.

Ilość i jakość wody w Gangesie ma wpływ na życie 40 proc. mieszkańców Indii. Wody tej rzeki i jej dopływów nawadniają milion kilometrów kwadratowych żyznych ziem Niziny Hindustańskiej, która należy do najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Nad Gangesem zlokalizowanych jest 116 miast, w tym 29 liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Wraz z urbanizacją i industrializacją w znaczącym stopniu przyczyniają się one do zanieczyszczania wód rzeki.

Władze Indii od dawna próbują realizować projekty, których celem jest ratowanie czystości wód Gangesu, ale skuteczność tych działań jest niewielka, a jakość wody w rzece pogarsza się. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że z każdym rokiem zmniejsza się ilość wody w Gangesie i z całorocznej, rzeka może przekształcić się w przyszłości w okresową.

Wiceprzewodniczący międzyrządowego panelu do spraw zmian klimatu przy ONZ prof. Mohan Munasinghe, zaangażowany w organizację ekspedycji, uważa, że zmniejszająca się ilość wody w Gangesie będzie poważnym problemem w nadchodzących latach. Jego zdaniem wszelkie zmiany w ekosystemie rzeki odbijają się na życiu milionów ludzi zamieszkujących Nizinę Hindustańską. Obserwacje przeprowadzone w trakcie wyprawy mają się przyczynić do opracowania planu działań łagodzących skutki niekorzystnych zmian.

Elżbieta Dziuk (PAP)

edr/ keb/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)