Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Nad Ganges przybywają tłumy, by zanurzyć w świętych wodach

0
Podziel się:

Miliony hinduskich pielgrzymów gromadziły się we wtorek nad
brzegami Gangesu w mieście Haridwar w północnych Indiach, aby zanurzyć się w wodach świętej rzeki.
Religijne święto Kumbh Mela - Święto Dzbana - jest największym religijnym zgromadzeniem na świecie.

Miliony hinduskich pielgrzymów gromadziły się we wtorek nad brzegami Gangesu w mieście Haridwar w północnych Indiach, aby zanurzyć się w wodach świętej rzeki. Religijne święto Kumbh Mela - Święto Dzbana - jest największym religijnym zgromadzeniem na świecie.

Kumbh(a) Mela - dosłownie "zgromadzenie dzbana", trwa od połowy stycznia przez trzy miesiące w Hardiwarze u podnóża Himalajów, w miejscu, w którym Ganges wypływa na równiny. Hindusi wierzą, że rytualne zanurzenie się w jego wodach zmywa z nich dawne grzechy, dzięki czemu mogą wyzwolić się z cyklu narodzin i śmierci.

Święto wywodzi się z mitycznego wydarzenia, kiedy podczas walki bogów z demonami, które ukradły dzban amryty - nektaru nieśmiertelności, kilka jego kropli spadło w czterech miejscach: w Haridwarze, Allahabadzie u zbiegu Gangesu i Jamuny oraz w miastach Udźdźajn nad rzeką Sipra i Nasik nad rzeką Godawari. Obchody przemieszczają się co trzy lata do jednego z nich, powracając do każdego po 12 latach.

Przyciąga ono zawsze niezmierne tłumy wiernych. W Haridwarze i sąsiednim Rishikeshu, od 14 stycznia w Gangesie ablucji dokonało już 40 mln ludzi - podały służby prasowe organizatorów.

Jak powiedział Ashok Sharma, głównym dniem obchodów - "dniem królewskiej kąpieli" będzie środa. Na brzegach Gangesu, na odcinku długości 15 kilometrów, zgromadziło się już 6,7 mln ludzi z oczekiwanych w środę 10 mln. Liczby te trudne są do zweryfikowania i bywają przesadzone, ale możliwość rytualnego oczyszczenia zawsze ściąga nieprzeliczone rzesze wiernych.

We wtorek nad brzegi Gangesu do Haridwaru przybyli z rodzinami hindusi ze wszystkich kast i zakątków Indii, założyli prowizoryczne obozowiska, gotują posiłki i chodzą nad rzekę.

Według policji w środę w świętych wodach zanurzy się 5 mln ludzi. Poprowadzą ich z rana do kąpieli schodami wiodącymi do samej wody hinduscy asceci - sadhu, nadzy, z długimi skołtunionymi włosami i wysmarowani błękitno-zielonymi popiołami.

W rejonie Haridwaru Ganges przecina kilkadziesiąt wąziutkich mostów. 16 tysięcy policjantów czuwa, by nie doszło przy nich do niebezpiecznego stłoczenia się ludzi; w przeszłości dochodziło do ofiar zadeptania przez tłum.

Panuje upał sięgający 39 stopni Celsjusza, o osiem stopni więcej niż bywa tam przeciętnie o tej porze roku.

Święto skończy się 28 kwietnia. Teren, na którym pielgrzymi przebywają, jedzą, śpią, dokonują ablucji, modlą się i słuchają nauk religijnych, rozciąga się na obszarze 130 km kwadratowych.

Święto Dzbana odbywa się co trzy lata. Co sześć lat przypada Święto Połowy Dzbana. Jednak za najważniejsze uchodzi "Maha Kumbh Mela" (Święto Wielkiego Dzbana), odbywające się co 12 lat w Allahabadzie. (PAP)

klm/ ap/

6027851 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)