Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indie oskarżają armię Pakistanu o wtorkowy atak w Kaszmirze

0
Podziel się:

Strona pakistańska zaprzeczała, jakoby w Kaszmirze w ogóle doszło tego dnia do wymiany ognia.

Indie oskarżają armię Pakistanu o wtorkowy atak w Kaszmirze
(AP/Fotolink/East News)
bECMsAUl

Premier Pakistanu Nawaz Sharif zaapelował do obu stron, by nie eskalować konfliktu. Przedtem Delhi mówiło jedynie o terrorystach i _ osobach w pakistańskich mundurach wojskowych _. _ - Teraz jest już jasne, że żołnierze sił specjalnych pakistańskiej armii byli zaangażowani w ten atak _ - oświadczył w parlamencie indyjski minister obrony Arackaparambil Kurien Antony. Podkreślił determinację strony indyjskiej w obronie statusu terytorialnego w Kaszmirze.

Wcześniej indyjskie źródła wojskowe informowały, że sześcioosobowy patrol został zaatakowany na terytorium Indii w odległości około 450 metrów od dzielącej Kaszmir linii kontroli; jeden żołnierz przeżył atak. Zwracano uwagę, że był to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

Delhi złożyło formalny protest na ręce przedstawiciela dyplomatycznego Pakistanu. Natomiast strona pakistańska zaprzeczała, jakoby w Kaszmirze w ogóle doszło tego dnia do wymiany ognia. Zarzuty Delhi władze w Islamabadzie uznały za _ bezpodstawne i niepoparte dowodami twierdzenia _.

bECMsAUn

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wyraził zaniepokojenie z powodu incydentu w Kaszmirze, wzywając obie strony, aby nie eskalowały konfliktu, tylko poczyniły kroki w celu poprawienia klimatu na zasadzie _ budowy zaufania _.

Sharif dodał, że chce spotkać się z premierem Indii Manmohanem Singhiem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, żeby omówić sposoby budowania zaufania między obiema stronami.

Spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie między Indiami i Pakistanem, które są obecnie mocarstwami nuklearnymi, doszło do trzech wojen. Chociaż relacje pakistańsko-indyjskie powoli poprawiały się w ostatnich latach, wzdłuż linii kontroli w Kaszmirze wciąż dochodzi do wymiany ognia i niewielkich potyczek.

Zamrożenie relacji na linii Delhi-Islamabad nastąpiło po zamachach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 r., o które Indie oskarżają ekstremistyczne ugrupowanie islamistyczne Lashkar-e-Taiba (LeT). Delhi twierdzi, że LeT było wspierane przez _ elementy _ w pakistańskiej armii, czemu Islamabad kategorycznie zaprzecza.

bECMsAUt

W styczniu 2011 r. Indie i Pakistan wznowiły proces pokojowy, ale zaraz został on zawieszony w związku z kolejnym incydentem w Kaszmirze. Informacje o wtorkowym ataku nadeszły w czasie, gdy Delhi rozważa propozycje Islamabadu w sprawie terminu wznowienia tych rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Indie oskarżają Pakistan. To pierwszy raz Indie po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły armię Pakistanu o udział we wtorkowej zasadzce w Kaszmirze, w której zginęło pięciu żołnierzy indyjskich.
Zamach na ministra. Bomba w motocyklu Samochód ministra Javeda Naghori zaparkowany był w pobliżu boiska piłkarskiego, gdzie odbywał się mecz. Bomba, która była ukryta w motocyklu, eksplodowała po meczu, kiedy oficjel opuszczał imprezę.
Pakistan: krwawy atak na islamistów Dziewiętnaście osób, w tym piętnastu bojowników islamskich i czterech pakistańskich żołnierzy, zginęło.
bECMsAUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)