Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Raport ministrów w sprawie Bhopalu

0
Podziel się:

Raport przedstawiony w poniedziałek przez grupę indyjskich
ministrów wzywa rząd m.in. do zwiększenia odszkodowań dla ofiar katastrofy przemysłowej w Bhopalu,
w wyniku której w 1984 roku zginęło ok. 15 tys. osób.

Raport przedstawiony w poniedziałek przez grupę indyjskich ministrów wzywa rząd m.in. do zwiększenia odszkodowań dla ofiar katastrofy przemysłowej w Bhopalu, w wyniku której w 1984 roku zginęło ok. 15 tys. osób.

Grupa, na której czele stał minister spraw wewnętrznych Palaniappan Chidambaram, powstała na skutek oburzenia wywołanego przez ogłoszony na początku czerwca wyrok w sprawie katastrofy. Sąd uznał za winnych, przez zaniedbanie, siedmiu byłych pracowników indyjskiej filii amerykańskiej firmy Union Carbide i skazał ich na kary po dwa lata więzienia oraz na niewielkie grzywny.

W piątek rząd rozpatrzy zawarte w raporcie propozycje ministrów. "Ważne zalecenia" dotyczą m.in. zwiększenia ze 130 tys. do miliona rupii (ok. 22 tys. dolarów) odszkodowań dla rodzin osób, które w wyniku wycieku gazu z fabryki poniosły śmierć. Inne osoby dotknięte katastrofą również powinny otrzymać wyższe niż dotychczas odszkodowania. Łącznie rząd powinien wydać w tym celu 7500 mln rupii (165 mln dolarów) - powiedział reporterom minister ds. transportu drogowego i autostrad Kamal Nath.

Rząd premiera Manmohana Singha rozpatrzy w piątek również kwestię wznowienia procedury ekstradycyjnej wobec Warrena Andersona, szefa Union Carbide w czasie katastrofy.

"Ponownie zwrócimy się do Stanów Zjednoczonych o ekstradycję, ponieważ wyszły na jaw nowe aspekty sprawy" - powiedział Nath, nie precyzując, o jakie dokładnie sprawy chodzi. Według opozycji, Anderson, który nigdy nie pojawił się w sądzie, uciekł z Indii rządowym samolotem.

Firmę Union Carbide w 2001 roku kupiła spółka Dow Chemical Co., która twierdzi, że sprawa została rozwiązana od strony prawnej w 1989 roku ugodą między Union Carbide i rządem Indii opiewającą na 470 mln dolarów i że obecnie wszelka odpowiedzialność za skutki tragedii spoczywa na władzach stanu Madhja Pradeś, właściciela terenu.

Jednak raport wzywa do zbadania na drodze sądowej, czy Dow Chemical "jest odpowiedzialny za katastrofę" - poinformował minister urbanizacji Jaipal Reddy.

3 grudnia 1984 roku z produkujących pestycydy zakładów firmy Union Carbide wydostało się do atmosfery około 40 ton izocyjanianu metylu, zabijając 4 tys. osób. Według rządowych szacunków, długotrwałe skutki tej katastrofy zwiększyły w ciągu kilku kolejnych lat liczbę ofiar śmiertelnych do ok. 15 tys., a co najmniej 500 tys. osób odczuło na sobie skutki katastrofy. Miejscowi obrońcy praw człowieka twierdzą, że rzeczywista liczba ofiar jest niemal dwukrotnie wyższa. (PAP)

jhp/ mc/

6475727 6475800 6475469

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)