Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Rząd potwierdza, że nie podpisze traktatu NPT

0
Podziel się:

Indie oficjalnie potwierdzają, że nie podpiszą traktatu o
nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - poinformował rząd tego kraju w liście do Rady Bezpieczeństwa
ONZ. Treść listu ujawniło w piątek indyjskie MSZ.

Indie oficjalnie potwierdzają, że nie podpiszą traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - poinformował rząd tego kraju w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Treść listu ujawniło w piątek indyjskie MSZ.

List stanowi odpowiedź na ostatnią rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywa wszystkie kraje świata do podpisania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. W liście do Rady Indie przedstawiają swoje stanowisko w sprawie nieproliferacji i rozbrojenia nuklearnego.

W dokumencie wyjaśniono, że Indie nie mogą przyłączyć się do krajów-sygnatariuszy traktatu, ponieważ jego podpisanie pozostawałoby w sprzeczności z interesami kraju i jego suwerennością. Mogłoby także ograniczyć dalszy rozwój indyjskiego programu nuklearnego. W liście podkreślono także, że broń nuklearna jest ważną częścią systemu obronnego Indii i stanowi istotny element w polityce odstraszania, realizowanej przez siły zbrojne tego kraju.

Indie potwierdziły jednocześnie, że nigdy nie użyją broni jądrowej jako pierwsze w jakimkolwiek konflikcie.

List odnosi się także do sprawy prób jądrowych. Delhi nie podpisało bowiem również traktatu o zakazie prób atomowych. Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami, w adresowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ dokumencie Indie deklarują jednostronne moratorium na przeprowadzanie takich prób, mimo pojawiających się obecnie wątpliwości, co do rzeczywistych rezultatów poprzednich testów.

Ostatnie próby jądrowe Indie przeprowadziły w roku 1998 na poligonie Pokhran w stanie Radżasthan. W ostatnim czasie dwóch indyjskich naukowców zaangażowanych w ich przeprowadzenie ujawniło jednak, iż nie były one w pełni udane i zamiast spodziewanej siły 45 kiloton uzyskano niewiele ponad 20 kiloton. W tej sytuacji wezwali oni do wznowienia indyjskich testów nuklearnych. Władze indyjskie zarówno w wypowiedziach w kraju, jak i w liście skierowanym do ONZ zapewniają jednak, iż nie ma potrzeby wznowienia próbnych wybuchów jądrowych.

Jednocześnie w przesłaniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, przedstawiającym opinii światowej indyjskie stanowisko w sprawie broni jądrowej, Delhi opowiada się za powszechnym rozbrojeniem nuklearnym i wzywa do rozpoczęcia na forum międzynarodowym dyskusji na temat całkowitej likwidacji broni jądrowej. Zdaniem Indii jedynie całkowita eliminacja broni nuklearnej zapewni bezpieczeństwo światowe. Cząstkowe traktaty, których Indie nie podpisały, prowadzą - zdaniem Delhi - wyłącznie do utrwalenia przewagi mocarstw jądrowych nad resztą krajów świata.

Elżbieta Dziuk (PAP)

edr/ hb/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)