Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indonezja: 25 osób zginęło w wybuchu wulkanu

0
Podziel się

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego wybuchu wulkanu
Merapi w środkowej części indonezyjskiej wyspy Jawy. Około 60 osób trafiło do szpitala z
poparzeniami i problemami oddechowymi - poinformował w środę rzecznik miejscowego szpitala.

bEgMiYuZ

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego wybuchu wulkanu Merapi w środkowej części indonezyjskiej wyspy Jawy. Około 60 osób trafiło do szpitala z poparzeniami i problemami oddechowymi - poinformował w środę rzecznik miejscowego szpitala.

Heru Nugroho ze szpitala w mieście Jogyakarta powiedział agencji Kyodo, że ofiary śmiertelne znaleziono wewnątrz i w okolicy domu strażnika Merapi, Mbaha Maridjana. Zadaniem strażnika jest wydawanie okolicznym mieszkańcom polecenia ewakuacji w razie zbliżającej się erupcji.

Przedstawiciele służb ratunkowych powiedzieli, że krewni Maridjana rozpoznali go po koszuli i czapce. Znaleziono go klęczącego w pozycji modlitewnej, z głową schyloną do podłogi zgodnie z naukami islamu.

bEgMiYvb

Według źródeł szpitalnych większość rannych to ludzie starsi, którzy odmówili opuszczenia swych domów przed erupcją.

Wulkan Merapi, mający wysokość 2914 metrów n.p.m., jest położony na gęsto zaludnionych terenach, w odległości 26 km od miasta Jogyakarta.

Przed wybuchem naukowcy ostrzegali, że może dojść do najsilniejszej erupcji tego wulkanu od wielu lat.

W poniedziałek władze Indonezji ogłosiły najwyższy stopień zagrożenia i rozpoczęły ewakuację tysięcy ludzi, mieszkających w promieniu 10 km od krateru Merapi.

bEgMiYvh

Do erupcji Merapi dochodzi średnio co cztery lata. Ostatni wybuch nastąpił w czerwcu 2006 roku, a w jego następstwie zginęły dwie osoby. Z kolei w wyniku wybuchu w 1994 roku śmierć poniosło 60 osób, a w 1930 roku - 1400 ludzi. (PAP)

mw/

7579139

7574814 7574847 7575287

bEgMiYvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)