Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indonezja: Blisko 30 tys. ludzi wciąż zagraża wulkan Sinabung

0
Podziel się:

Blisko 30 tysiącom ludzi w dalszym ciągu zagraża wulkan Sinabung na
Sumatrze, który przed dwoma dniami wybuchł po raz pierwszy od ponad 400 lat - poinformowały we
wtorek indonezyjskie władze. Wulkanolodzy ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.

Blisko 30 tysiącom ludzi w dalszym ciągu zagraża wulkan Sinabung na Sumatrze, który przed dwoma dniami wybuchł po raz pierwszy od ponad 400 lat - poinformowały we wtorek indonezyjskie władze. Wulkanolodzy ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.

Chociaż Sinabung emituje mniej dymu i pyłu, wciąż jest bardzo niebezpieczny - twierdzą specjaliści. Dziesiątki tysięcy ludzi musiały ewakuować się z terenów w promieniu 6 km od wulkanu.

"Ludzie pytają czy mogą wrócić do siebie, żeby nakarmić zwierzęta i pilnować domów, ale nie mogą opuszczać obozów, w których zostali tymczasowo zakwaterowani" - powiedział przedstawiciel sztabu kryzysowego Agus Widisono.

"Wulkan wciąż emituje dym i pyły, lecz wyrzucane są one na wysokość tylko 50 metrów; wczoraj wyrzucane były na 1800 metrów" - powiedział wulkanolog Agus Budianto. "Nasze urządzenia zarejestrowały wstrząsy, co oznacza, że zaczyna podnosić się magma. Oceniamy, że może dojść do kolejnego wybuchu wulkanu" - zaznaczył.

Po niedzielnej erupcji pyły osiadły na przestrzeni około 30 km od wulkanu. Z powodu niebezpieczeństwa jakie może spowodować emisja pyłów do atmosfery, liniom lotniczym zalecono, aby zawracały samoloty ze strefy wybuchu.

Po raz ostatni wulkan Sinabung wybuchł w 1600 roku. Następnie dał o sobie znać jeszcze w 1912 roku, kiedy wydobywały się z niego nieznaczne ilości gazów siarkowych. Do niedzielnego wybuchu był uznawany za wulkan wygasły.

Indonezja leży na obszarze szczególnie zagrożonym trzęsieniami ziemi z powodu wielu uskoków tektonicznych. W 2004 roku potężne trzęsienie u wybrzeży indonezyjskiej prowincji Aceh spowodowało falę tsunami na Oceanie Indyjskim, która zabiła ok. 230 tys. ludzi. (PAP)

cyk/ ap/

6934335 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)