Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indonezja: Już 272 ofiary śmiertelne fali tsunami

0
Podziel się

#
większa liczba ofiar, informacja o akcji ratunkowej i przerwaniu przez prezydenta Indonezji wizyty
w Wietnamie
#

bEiRYcER

# większa liczba ofiar, informacja o akcji ratunkowej i przerwaniu przez prezydenta Indonezji wizyty w Wietnamie #

27.10. Dżakarta (PAP/AFP,AP) - Do 272 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnej fali tsunami, wzbudzonej w poniedziałek wieczorem przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera na wyspach Indonezji - poinformowały w środę indonezyjskie władze. Zaginęło 412 osób.

Poprzedni bilans mówił o co najmniej 154 zabitych i 400 zaginionych.

bEiRYcET

Na miejsce kataklizmu, do trudno dostępnych rejonów, dotarły śmigłowce z ratownikami i artykułami pierwszej potrzeby.

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono przerwał wizytę państwową w Wietnamie i udał się na miejsce tragedii.

Trzęsienie ziemi wystąpiło w odległości ok. 78 km na południowy zachód od słabo rozwiniętej wyspy Południowa Pagai, wchodzącej w skład grupy ok. 70 wysp Mentawai. Wyspy te należą administracyjnie do prowincji Sumatra Zachodnia.

W następstwie wstrząsów powstała fala o wysokości trzech metrów, która według służb ratunkowych zmiotła z powierzchni ziemi kilkanaście wiosek. Jak powiedział szef centrum kryzysowego Mudjiarto, na Południowej Pagai fale dostały się 600 metrów w głąb lądu, a na Północnej Pagai przykrywały dachy domów.

bEiRYcEZ

Archipelag Mentawai jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi regionów Indonezji. Oprócz surferów, wyspy nie przyciągają jednak wielu turystów, gdyż są trudno dostępne. Podróż łodzią z miasta portowego Padang, na zachodzie Sumatry, zajmuje kilkanaście godzin.

W grudniu 2004 roku tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi na Sumatrze o sile ponad 9 w skali Richtera zabiło około 226 tys. ludzi. (PAP)

cyk/ mw/ ap/

7579518 7581354 7581430 arch.

bEiRYcFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)