Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indonezja: Pilot Boeinga przed sądem

0
Podziel się:

Ruszył proces pilota samolotu, który rozbił się w czasie lądowania na Jawie. Grozi mu dożywocie.

Indonezja: Pilot Boeinga przed sądem
(PAP/ EPA)

Pilot indonezyjskiego samolotu, który w marcu zeszłego roku rozbił się w czasie lądowania na Jawie, został postawiony przed sądem za niedopełnienie obowiązków. W katastrofie zginęło 21 ludzi.

Pilotowi Boeinga 737 linii lotniczych Garuda grozi dożywotnie więzienie. Na pokładzie maszyny znajdowało się 140 ludzi; obaj piloci przeżyli.

Według prokuratury kapitan Marwoto Komar rozmyślnie zlekceważył wskazania automatycznego systemu ostrzegania w kabinie i ostrzeżenia drugiego pilota, który prosił go, by przerwał manewr lądowania i podszedł do niego jeszcze raz.

W rezultacie manewr został wykonany przy zbyt wielkiej prędkości, samolot zjechał z pasa startowego, przebił ogrodzenie i przejechał przez biegnącą w pobliżu lotniska w Jogyakarcie drogę. Następnie stanął w płomieniach.

Według aktu oskarżenia Komar celowo zniszczył samolot, co doprowadziło do śmierci ludzi. Jego obrona określiła te zarzuty jako _ groteskowe _.

Proces kapitana Komara to najprawdopodobniej pierwsza tego typu sprawa w Indonezji, która w ostatnich latach zmagała się z serią tragicznych katastrof lotniczych. Adwokat Komara utrzymuje, że powinien on być sądzony według prawa lotniczego, które przewiduje za takie przestępstwo najwyżej pięć lat więzienia, a nie dożywocie - jak stanowi kodeks karny.

Obrońca twierdzi też, że jego klient i tak poniósł surowe konsekwencje, bo stracił licencję pilota. Jak zauważył, proces może sprawić, że inni piloci będą bali się latać w obawie przed możliwymi konsekwencjami. Na otwarciu procesu pojawiło się kilku pilotów manifestujących poparcie dla oskarżonego.

Na pokładzie Boeinga znajdowali się australijscy dyplomaci i dziennikarze, którzy podróżowali do Indonezji w związku z wizytą ministra spraw zagranicznych Australii Alexandra Downera, biorącego udział w regionalnej konferencji na temat przeciwdziałania terroryzmowi.

Wśród zabitych było pięciu Australijczyków.

W następstwie serii katastrof, w tym z Jogyakarty, Unia Europejska rok temu zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich indonezyjskich towarzystw lotniczych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)