Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indonezja: Ponad 150 zabitych w rezultacie tsunami

0
Podziel się

Ponad 150 osób poniosło śmierć, a 400 zaginęło w rezultacie potężnej
fali tsunami, wzbudzonej w poniedziałek wieczorem przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali
Richtera na wyspach Indonezji - wynika z nowego bilansu przedstawionego w środę przez władze.

bEhyTRrF

Ponad 150 osób poniosło śmierć, a 400 zaginęło w rezultacie potężnej fali tsunami, wzbudzonej w poniedziałek wieczorem przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera na wyspach Indonezji - wynika z nowego bilansu przedstawionego w środę przez władze.

"Co najmniej 154 osoby zginęły, a 400 jest wciąż uznawanych za zaginione" - powiedział szef służb ratunkowych prowincji Sumatra Zachodnia, Harmensyah.

Poprzednio informowano o 113 osób zabitych i setkach zaginionych.

bEhyTRrH

Harmensyah podkreślił, że należy udzielić pilnej pomocy poszkodowanym. "Stracili domy i potrzebują znacznej pomocy. Dostarczono już namioty, ale w niewystarczającej liczbie" - zaznaczył.

Trzęsienie ziemi wystąpiło w odległości ok. 78 km na południowy zachód od słabo rozwiniętej wyspy Południowa Pagai, wchodzącej w skład grupy ok. 70 wysp Mentawai. Wyspy te należą administracyjnie do prowincji Sumatra Zachodnia.

W następstwie wstrząsów powstała fala o wysokości trzech metrów, która według służb ratunkowych zmiotła z powierzchni ziemi kilkanaście wiosek. Jak powiedział szef centrum kryzysowego Mudjiarto, na Południowej Pagai fale dostały się 600 metrów w głąb lądu, a na Północnej Pagai przykrywały dachy domów.

Archipelag Mentawai jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi regionów Indonezji. Oprócz surferów, wyspy nie przyciągają jednak wielu turystów, gdyż są trudno dostępne. Podróż łodzią z miasta portowego Padang, na zachodzie Sumatry, zajmuje kilkanaście godzin.

bEhyTRrN

W grudniu 2004 roku tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi na Sumatrze o sile ponad 9 w skali Richtera zabiło około 226 tys. ludzi. (PAP)

mw/ ap/

7579518 arch.

bEhyTRsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)