Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indonezja: Zachodnie ambasady: możliwe zamachy w związku z Miss Świata

0
Podziel się:

Ambasady Wielkiej Brytanii, USA i Australii w Indonezji wydały w
środę ostrzeżenie przed możliwymi atakami terrorystycznymi w związku z organizacją konkursu Miss
Świata na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie Bali.

Ambasady Wielkiej Brytanii, USA i Australii w Indonezji wydały w środę ostrzeżenie przed możliwymi atakami terrorystycznymi w związku z organizacją konkursu Miss Świata na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie Bali.

Na stronie internetowej amerykańskiej placówki napisano, że "po demonstracjach muzułmańskich radykałów przeciwko konkursowi piękności ekstremiści mogą przygotowywać zamachy" w czasie wydarzenia.

Przeciwko organizacji imprezy w Indonezji, najludniejszym muzułmańskim kraju świata, odbyło się w ostatnich tygodniach wiele islamistycznych manifestacji, których uczestnicy określali wybory najpiękniejszej kobiety świata mianem "pornografii".

Fala gwałtownych protestów ulicznych zmusiła władze do decyzji o przeniesieniu całego wydarzenia na Bali, podczas gdy początkowo planowano, że na wyspie odbędą się tylko początkowe etapy konkursu piękności, a późniejsze - w Dżakarcie i jej okolicach. Organizatorzy musieli także zrezygnować z występów kandydatek w kostiumach kąpielowych, gdy islamiści nazwali je "konkursem prostytutek".

Finał jest planowany na 28 września na Bali, gdzie przeważają wyznawcy hinduizmu, a muzułmanie stanowią mniejszość. W 2002 roku w zamachu terrorystycznym na chętnie odwiedzanej przez zagranicznych turystów wyspie zginęło ok. 200 osób.

Islamską odpowiedzią na Miss Świata jest organizowany również w Indonezji konkurs na miss świata muzułmańskiego. Do środowego finału dotarło 20 kobiet, m.in. z Indonezji, Iranu, Malezji czy Bangladeszu, a zwyciężyła 21-letnia Nigeryjka Obabiyi Aishah Ajibola.

Warunkiem uczestnictwa było noszenie przez kandydatki hidżabu, a przed finałem w Dżakarcie przeszły one trzydniowy "trening duchowy", polegający m.in. na wspólnych modłach i lekturze Koranu.

Organizatorzy konkursu tłumaczyli, że chcieli w ten sposób udowodnić, że sprzeciw wobec wyborów Miss Świata można demonstrować bez uciekania się do przemocy. "Szukam silnej osobowości, kogoś, kto pokaże, że piękno nie jest jedynie cielesne" - wyjaśniała jedna z jurorek, Malezyjka Dżameja Szerif.

Tegoroczna edycja wyborów muzułmańskiej miss po raz pierwszy miała charakter międzynarodowy; w podobnych konkursach w 2011 i 2012 roku mogły startować jedynie Indonezyjki. (PAP)

ksaj/ mc/

14603156 14603156

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)