Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Infarma: w MZ kilkadziesiąt wniosków o refundację nowoczesnych leków

0
Podziel się:

Na decyzję Ministerstwa Zdrowia czeka kilkadziesiąt wniosków o wprowadzenie
na listę refundacyjną innowacyjnych leków - poinformowała w czwartek PAP Infarma. Wnioski dotyczą
transplantologii, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Na decyzję Ministerstwa Zdrowia czeka kilkadziesiąt wniosków o wprowadzenie na listę refundacyjną innowacyjnych leków - poinformowała w czwartek PAP Infarma. Wnioski dotyczą transplantologii, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w rozmowie z PAP, że na kolejne listy refundacyjne będą wprowadzane nowoczesne leki.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma podkreśla, że nowa lista refundacyjna, która obowiązuje od czwartku, nie zawiera żadnej nowo wprowadzonej innowacyjnej terapii lekowej.

"Niepokój budzi fakt, iż przedstawiona po dwóch miesiącach funkcjonowania ustawy lista nie stanowi z˙punktu widzenia dostępu pacjentów do nowoczesnego leczenia i innowacyjnych terapii żadnego kroku naprzód. Leki wpisane na marcową listę są jedynie przywróceniem stanu z końca 2011 roku, pomimo deklaracji MZ, iż dostęp do innowacyjnego leczenia stanowi jeden z głównych celów wprowadzanej reformy" - powiedział dyrektor generalny Infarmy˙Paweł Sztwiertnia.

Infarma przypomina, że Polska pod względem dostępu do innowacji zajmuje od lat jedno z ostatnich miejsc w Europie - 24. na 28 państw (European Innovation Scoreboard 2011).

Według Infarmy, istotnym obszarem dla innowacji w Polsce będą programy lekowe w leczeniu szpitalnym (mają obowiązywać od 1 lipca), które mają dotyczyć najciężej chorych pacjentów, w tym onkologicznych. W ocenie firm farmaceutycznych, w wyniku zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną, pojawiło się ryzyko grupowania leków i wyznaczania limitów, powyżej których szpitale nie będą mogły dokonywać zakupów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Infarma apeluje do MZ o jak najszybsze przedstawienie zasad tworzenia programów lekowych i uwzględnienie czasu potrzebnego na negocjacje cenowe oraz decyzje refundacyjne, a także czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontraktowania przez NFZ.

Minister zdrowia mówił PAP, że na początku wprowadzania zmian systemowych w refundacji trzeba zbudować dobry system funkcjonowania leków podstawowych, niezbędnych, także generycznych. "Mam nadzieję, że kończy się już okres rozbudowywania ilościowego listy. W kolejnych etapach włożymy całą energię, żeby wprowadzane były nowoczesne leki" - zapowiedział Arłukowicz.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych.

Paweł Rozwód (PAP)

pro/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)