Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Informacja MS ws. reorganizacji sądów

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił w czwartek wieczorem
Sejmowi informację ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Zażądał tego
Ruch Palikota.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił w czwartek wieczorem Sejmowi informację ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Zażądał tego Ruch Palikota.

Gowin powtórzył po raz kolejny, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju. Dodał, że nad tą sprawą pracowało trzech jego poprzedników. Powodem niewejścia w życie tej zmiany wcześniej był - według Gowina - "strach przed wzięciem odpowiedzialności za trudną decyzję, ale korzystną dla obywateli". "Ci, którzy kwestionują moje rozporządzenie, powinni mieć odwagę powiedzieć Polakom, że występują w obronie elit, a nie obywateli" - zakończył.

Na mocy podpisanego na początku października przez Gowina rozporządzenia, od 1 stycznia 2013 r. 79 sądów rejonowych (o limicie etatów do dziewięciu sędziów) zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - większych sąsiednich sądów. Łącznie orzeka w nich 558 sędziów, co stanowi 8 proc. sędziów sądów rejonowych.

Wyszczególnienie istniejących obecnie sądów zawiera z kolei obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, nad którym w czwartek po południu debatował Sejm. Celem projektu - który poparły wszystkie kluby, w tym i PO - jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji.

Pomysł reformy Gowina wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Ludowcy uważają np., że zmiana doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może nawet być pierwszym krokiem do ich późniejszej likwidacji. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

Z tych względów w końcu maja przygotowano obywatelski projekt ustawy. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r. - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą reorganizację sądów w drodze rozporządzenia. (PAP)

sta/ mja/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)