Notowania

biskup
14.11.2009 19:24

Ingres radomskiego biskupa Henryka Tomasika

Uroczystości święceń biskupich i ingresu nowego ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika odbyły się w sobotę w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Hasłem nowego biskupa jest modlitewne wezwanie "Przyjdź Królestwo Twoje!".

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczystości święceń biskupich i ingresu nowego ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika odbyły się w sobotę w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Hasłem nowego biskupa jest modlitewne wezwanie "Przyjdź Królestwo Twoje!".

W uroczystościach uczestniczyło 30 biskupów oraz księża, przedstawiciele władz świeckich i tłumy wiernych. W ingresie wzięli udział także goście z zagranicy, m.in. bp Cyryl Klimowicz z Rosji oraz biskupi: Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski, po którym bp. Tomasik objął urząd, zaapelował do wiernych, by przyjęli nowego biskupa z radością. "Przyjmijcie nowego pasterza z otwartymi sercami, gotowością współpracy i modlitewnym wsparciem" - powiedział. Przekazał też pozdrowienia i błogosławieństwo od Benedykta XVI.

Abp Zimowski w kwietniu został mianowany przez Benedykta XVI przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i przeniesiony do Rzymu.

Nowy ordynariusz diecezji radomskiej przyjął z rąk nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka pastorał (symbol władzy biskupiej) i tym samym oficjalnie objął urząd biskupa diecezji.

Metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zastanawiał się trakcie homilii nad doniosłością urzędu biskupiego dla życia Kościoła. Podkreślił, że sumienne spełnianie urzędu biskupa wymaga od duszpasterza diecezji kierowania się w życiu mądrością, miłosierdziem i sprawiedliwością. "Niech powodzenie nie napełnia Ciebie pychą, przeciwności Cię nie niepokoją, uroki tego świata niech Cię nie pociągają, trudności niech nie doprowadzają do rozpaczy (...) - życzył bp. Tomasikowi metropolita poznański.

62-letni bp Henryk Tomasik od 17 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Z ramienia Episkopatu zajmuje się sprawami duszpasterstwa młodzieży, jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od wielu lat zaangażowany jest w przygotowywanie młodzieży do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Nazywany jest "biskupem, który wierzy w młodzież".

Bp Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diecezja siedlecka). W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 31 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Mazura. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1984 r. obronił doktorat z filozofii teoretycznej na KUL. Jest wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (Sekcja św. Jana Chrzciciela) i Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w Siedlcach. (PAP)

ilp/ woj/

Tagi: biskup, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz