Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inicjatywa Kijowska - współpraca szefów BBN Polski, Ukrainy i Białorusi

0
Podziel się:

#
dochodzą obszerniejsze wypowiedzi
#

# dochodzą obszerniejsze wypowiedzi #

23.06.Kijów (PAP) - Szefowie prezydenckich biur bezpieczeństwa Polski, Ukrainy i Białorusi w czasie wtorkowych rozmów w Kijowie zdecydowali, że będą spotykać się w ramach Partnerstwa Wschodniego w formule trójstronnej.

"Omówiliśmy relacje polityczne, gospodarcze i energetyczne; omówiliśmy również perspektywy Partnerstwa Wschodniego. Wypracowaliśmy nowy efektywny mechanizm trójstronnej współpracy, którą będziemy nazywać Inicjatywą Kijowską" - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu szefowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa. "Dzisiejsze spotkanie jest elementem szerszego planu, z którego inicjatywą wystąpił prezydent Wiktor Juszczenko" - dodała.

Bohatyriowa, szef BBN Aleksander Szczygło i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Jurij Żadobin zamierzają powołać w swoich urzędach grupy robocze. Przedstawiciele tych grup mają się spotkać we wrześniu, aby w październiku szefowie BBN i ich odpowiedników wypracowali - jak powiedziała Bohatyriowa - "konkretne kroki i propozycje realizacji programów w ramach Partnerstwa Wschodniego".

"Uczestnikami programu Partnerstwa Wschodniego są między innymi Ukraina i Białoruś. Te dwa kraje, oczywiście z inną perspektywą i podejściem do członkostwa w Unii Europejskiej, stanowią istotne wypełnienie nowej polityki wschodniej. To spotkanie trzech państw, które sąsiadują, jest - nie ukrywałem tego podczas spotkania - pewnym eksperymentem" - powiedział Szczygło. Zaznaczył, że inicjatywa kijowska nie oznacza instytucjonalizacji współpracy między Polską, Ukrainą i Białorusią. "Partnerstwo Wschodnie jest programem, w którym zwraca się uwagę na sprawy ekonomii, ekologii, ale też przestrzegania praw człowieka" - powiedział. Dodał, że spotkania grup ekspertów i szefów biur bezpieczeństwa mają służyć przyjrzeniu się problemom.

Według Bohatyriowej niewykluczone, że po spotkaniu szefów biur bezpieczeństwa nastąpi spotkanie głów państw. Jednak, jak powiedział Szczygło, "w trójkącie Polska-Ukraina-Białoruś pozostaje do rozwiązania wiele problemów". Pytany, o jakie problemy chodzi, powiedział, że w stosunkach polsko-białoruskich "istniał i istnieje problem przestrzegania praw człowieka". "Przyjmujemy z dużym zadowoleniem stanowisko Białorusi w ciągu ostatnich kilku miesięcy, daje ono nadzieję na zmiany, ale nie instytucjonalizujemy naszej współpracy" - dodał.

"Nie powiedziałbym, że jest jakaś lista problemów. Może mamy odmienne podejście do pewnych kwestii; właśnie w tych sprawach prowadzimy dialog, aby się zbliżyć" - ocenił Żadobin. "Mieliśmy okazję, by omówić kwestie strategiczne. Musimy szukać nowego podejścia, by przeciwstawić się współczesnym wyzwaniom" - powiedział o spotkaniu, dodając, że światowy kryzys gospodarczy skłania do nowych form współpracy. Żadobin wyraził przekonanie, że wtorkowe rozmowy były "fundamentem przyszłych naszych spotkań", podziękował też Polsce za inicjatywę Partnerstwa Wschodniego.

Na pytanie o spodziewaną reakcję Rosji Bohatyriowa odpowiedziała: "Myślę, że dobrzy sąsiedzi są zadowoleni, jeśli u ich sąsiadów dzieje się coś dobrego. Nasze kroki i programy nie są skierowane przeciw komukolwiek. Nie ma powodów, by Federacja Rosyjska była niezadowolona ".

"To przedsięwzięcie za czymś nowym, a nie przeciwko komuś. Staramy się rozpatrywać pozytywne skutki" - dodał Szczygło.

"Poinformowaliśmy naszych rosyjskich partnerów o decyzji przyłączenia się do Partnerstwa Wschodniego i że nie rozpatrujemy udziału w nim jako alternatywy dla uczestnictwa w organizacjach, które powstały w przestrzeni poradzieckiej" - powiedział.

O wyniku spotkania szefowie biur bezpieczeństwa mają poinformować szefów rządów, by - jak powiedziała Bohatyriowa - wypracować realną współpracę między władzami wykonawczymi trzech krajów. "Zaproponujemy też szefom rządów, aby nawiązać trójstronną współpracę również na szczeblu ministerstw" - dodała. Zapowiedziała, że tematy omawiane we wtorek będą przedmiotem rozmów także z pozostałymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie Wschodnim.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza autorska inicjatywa Polski wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych UE. Rada Europejska zatwierdziła ją w marcu bieżącego roku. Partnerami Unii są Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Główny cel programu to zacieśnienie związków UE z tymi krajami m.in. przez doprowadzenie do ustanowienia politycznego stowarzyszenia, liberalizację wymogów wizowych, wzmocnienie współpracy nad bezpieczeństwem energetycznym.

O perspektywie spotkania polsko-ukraińsko-białoruskiego Szczygło mówił w kwietniu w Warszawie, zastrzegając już wtedy, że nie będzie to zinstytucjonalizowana współpraca.

Jakub Borowski(PAP)

brw/ az/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)