Notowania

wiadomości
20.08.2011 06:55

Inicjatywa luterańskiego księdza: ekumeniczny chleb dla nowożeńców

Luterański ksiądz Jan Byrt ze Szczyrku w Beskidach wraz z piekarzami przygotował specjalną formę, w której wypiekany będzie chleb dla nowożeńców. Jak mówi duchowny, bochenki mają przypominać, że w rodzinie ważna jest miłość i Słowo Boże.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Luterański ksiądz Jan Byrt ze Szczyrku w Beskidach wraz z piekarzami przygotował specjalną formę, w której wypiekany będzie chleb dla nowożeńców. Jak mówi duchowny, bochenki mają przypominać, że w rodzinie ważna jest miłość i Słowo Boże. *

Ksiądz wraz z jednym z wiślańskich piekarzy wypiekł już pierwsze bochenki. Jak tłumaczył, zrobił to teraz, w drugiej połowie roku kościelnego, kiedy ślubów jest szczególnie dużo.

Jak mówi duchowny, symboliczny bochenek ma przypominać, że chleb jest darem, który codziennie gości na naszych stołach. "Ważne jest, by młodzi jako pierwszy prezent otrzymali chleb ze Słowem Bożym o miłości" - dodał.

Na chlebie widnieje serce, połączone obrączki, dwa kłosy zboża oraz odniesienie do słów z I Listu św. Jana: "Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga".

Chleb można zamówić między innymi w parafii ewangelickiej w Szczyrku. "Chleb jest ekumeniczny; można go ofiarować wszystkim chrześcijanom. Przypomina o ludzkim i boskim wymiarze małżeństwa. Katolicy i ewangelicy są głodni chleba i Słowa Bożego. Tutaj nie ma żadnych różnic" - powiedział ksiądz Byrt.

Ksiądz Byrt słynie z niekonwencjonalnych sposobów promowania chrześcijaństwa, m.in. rozdawał biblie oraz zainicjował akcję przekazywania uboższym używanych nart. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Wzniósł też ołtarz na jednym z beskidzkich szczytów. Przy kościele tworzy ogród, który upamiętni przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji. (PAP)

szf/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz