Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inicjatywa referendum w sprawie utworzenia woj. częstochowskiego

0
Podziel się:

Społeczny komitet, postulujący przywrócenie zlikwidowanego blisko 12 lat
temu województwa częstochowskiego, wystosował do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o
zarządzenie referendum w tej sprawie.

*Społeczny komitet, postulujący przywrócenie zlikwidowanego blisko 12 lat temu województwa częstochowskiego, wystosował do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o zarządzenie referendum w tej sprawie. *

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta pytane przez PAP o tę sprawę odpowiada, że zarządzenie przez prezydenta - za zgodą Senatu - referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego nie jest uzasadnione.

"Wśród aktów urzędowych wydawanych przez prezydenta jest m.in. zarządzanie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Przedmiotem tego referendum mogą stać się sprawy jedynie o charakterze ogólnym, które nie zastępują działań właściwych organów państwowych" - podkreśla prezydenckie biuro prasowe.

Jednocześnie zauważa, że przedmiotem takiego głosowania nie może być kwestia już wcześniej uregulowana. "W związku z uchwaloną przez Sejm w 1998 r. ustawą o nowym podziale administracyjnym państwa, zgodnie z którą 1 stycznia 1999 r. powrócono do trzystopniowego podziału kraju i Polskę podzielono na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich, zarządzenie (przez) prezydenta referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego nie jest uzasadnione" - czytamy w stanowisku prezydenckiej kancelarii.

W środę inicjatorzy wniosku spotkali się w częstochowskim Urzędzie Miasta z wiceprezydentem Częstochowy, Jarosławem Marszałkiem. Spotkanie było konsekwencją podjętej 30 czerwca uchwały miejskich radnych, w której poparli oni ideę ogólnokrajowego referendum w sprawie utworzenia woj. częstochowskiego.

Radni formalnie upoważnili wówczas prezydenta Częstochowy do "współdziałania z samorządami, organizacjami i instytucjami na rzecz wzmacniania i rozszerzania działań" zmierzających do realizacji wniosku do prezydenta RP o zarządzenie takiego referendum". Według nich mogłoby sie ono odbyć przy okazji jesiennych wyborów parlamentarnych.

Ideę referendum promuje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na Rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego, wyodrębniony ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Woj. Częstochowskiego.

Na środowym spotkaniu w magistracie komitet reprezentowali Witold Piecuch, Cezary Stępniak i Janusz Danek. Poinformowali oni, że inicjatywa zyskała przychylność metropolity częstochowskiego, abpa Stanisława Nowaka. W piśmie skierowanym do pełnomocnika hierarcha ocenił, że powołanie komitetu to cenny głos społeczeństwa obywatelskiego, prowadzący do wypracowania szansy rozwoju Częstochowy.

"Niewątpliwie likwidacja województwa częstochowskiego przyniosła szkodę Częstochowie i regionowi, przyczyniając się do regresu zarówno ekonomicznego, jak i demograficznego" - napisał zwierzchnik Archidiecezji Częstochowskiej.

Przedstawiciele komitetu podkreślają, że ich inicjatywa zrodziła się i jest realizowana ponad politycznymi podziałami. Pomysłodawcy referendum postanowili zwrócić się do prezydenta, uznając, że jest to mniej skomplikowana ścieżka prawna niż w przypadku obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, gdzie trzeba zebrać dużą liczbę podpisów.

Pełnomocnik komitetu ocenił, że organizacja referendum przy okazji wyborów parlamentarnych pozwoliłaby przeprowadzić głosowanie niemal bez dodatkowych kosztów. Wyborcy otrzymaliby dodatkową kartę z pytaniem, czy są za czy przeciw utworzeniu województwa ze stolicą w Częstochowie.

We wniosku do prezydenta napisano m.in., że argumentem przemawiającym za powrotem do województwa częstochowskiego "jest brak wspólnych cech historycznych, kulturowych, gospodarczych i współczesnych Częstochowy z obszarem Górnego Śląska". Komitet odwołał się też we wniosku do roli Częstochowy jako duchowej stolicy Polski.

Przedmiotem tego głosowania nie może być jednak kwestia już wcześniej uregulowana. W związku uchwaloną przez Sejm w 1998 roku ustawą o nowym podziale administracyjnym państwa, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 1999 r. powrócono do trzystopniowego podziału kraju i Polskę podzielono na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich, zarządzenie Prezydenta RP - za zgodą Senatu RP - referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego, nie jest uzasadnione.(PAP)

mab/ eaw/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)