Notowania

wiadomości
18.12.2012 14:48

Inkubatory przedsiębiorczości w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku, Kartuzach

W Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach (Pomorskie) powstaną inkubatory w ramach projektu "Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości - szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw". Inkubatory dla prawie 50 firm mają rozpocząć działalność w maju 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach (Pomorskie) powstaną inkubatory w ramach projektu "Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości - szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw". Inkubatory dla prawie 50 firm mają rozpocząć działalność w maju 2014 roku.

We wtorek w Gdańsku została podpisana umowa ws. dofinansowania projektu w wysokości 12 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Koszt projektu wynosi ponad 20 mln zł.

Umowę podpisali burmistrz Kościerzyny, Zdzisław Czucha oraz prezes Agencji Rozwoju Pomorza Łukasz Żelewski. Kościerzyna jest liderem projektu.

Inkubatory będą wspólnie zarządzane, co ma zmniejszyć koszty ich funkcjonowania. Będą mogli z nich korzystać rozpoczynający działalność gospodarczą z terenu powiatów: bytowskiego, kościerskiego, lęborskiego i kartuskiego.

W ramach projektu zostanie zbudowany nowy obiekt w Kartuzach o powierzchni prawie 800 m.kw. Przebudowane będą także trzy istniejące obiekty w Kościerzynie, Bytowie i Lęborku, o łącznej powierzchni ponad trzy tysiące m. kw.

Zakłada się, że inkubatory będą wspierały rozwój nowych firm innowacyjnych, poprzez udostępnianie im m.in. nowoczesnej powierzchni biurowej w konkurencyjnych cenach, sal konferencyjno-szkoleniowych, najnowszej infrastruktury teleinformatycznej, usług okołobiznesowych oraz możliwości korzystania z wirtualnego biura.

Burmistrz Kościerzyny, Zdzisław Czucha w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że "sztuką będzie wypełnienie tych obiektów ludźmi, którzy zechcą prowadzić działalność gospodarczą, bo młodzi ludzie wolą pójść na etat". Zaznaczył, że "prowadzić firmę nie jest łatwo, więc trzeba tym ludziom ułatwiać życie tak dalece, jak to tylko możliwe". "Dlatego tworzymy takie miejsce, żeby zmniejszyć to ryzyko młodego przedsiębiorcy, aby miał świadomość, że nie jest sam, że ma wsparcie ze strony samorządu i otoczenia biznesu" - tłumaczył.

Marszałek województwa Mieczysław Struk przekonywał, że "dziś fundamentalnym zadaniem w całym regionie jest tworzenie nowych miejsc pracy i aktywizacja gospodarcza". Przypomniał, że w Gdańsku działa Park Naukowo-Technologiczny, a w Gdyni, Kwidzynie i Słupsku są Parki Przemysłowo-Technologiczne.

Prezes Agencji Rozwoju Pomorza Łukasz Żelewski wierzy, że inkubatory w tych powiatach są potrzebne. Ocenia, że "najważniejsza w korzystaniu z inkubatora jest możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi osobami rozpoczynającymi działalność.

W inkubatorze w Kościerzynie ma być też utworzone nowoczesne laboratorium komputerowe, z którego będzie mogło korzystać 25 firm. W ramach projektu przeprowadzone mają być specjalistyczne szkolenia dla pracowników inkubatorów, m.in. z zakresu dziennikarstwa, e-marketingu oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii internetowych. (PAP)

bls/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz