Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inscenizacja historyczna "Warszawa wita Komendanta"

0
Podziel się:

Żołnierze, obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku
bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku - mówił
podczas inscenizacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza wcielający się w postać marszałka
Piłsudskiego Janusz Zakrzeński.

Żołnierze, obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku - mówił podczas inscenizacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza wcielający się w postać marszałka Piłsudskiego Janusz Zakrzeński.

Inscenizacją historyczną pt. "Warszawa wita Komendanta" przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defiladą na Trakcie Królewskim stolica uczciła 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Z wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra ojczyzny i szczęścia jej obywateli. Czołem żołnierze" - powiedział aktor wygłaszający odezwę Józefa Piłsudskiego do żołnierzy w momencie przejmowania władzy od Rady Regencyjnej 11 listopada 1918 roku.

Następnie, w powozie, w towarzystwie aktorów odgrywających świadków tamtych wydarzeń - księcia Zdzisława Lubomirskiego, arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego oraz hrabiego Stanisława Ostrowskiego - Zakrzeński, od lat wcielający się w postać marszałka, wyruszył na czele kolumny złożonej z Grup Rekonstrukcji Historycznej. Ich członkowie, w mundurach, z bronią i w pojazdach znajdujących się na wyposażeniu wojska polskiego w latach 1918-1945 przedefilowali Traktem Królewskim, poprzedzeni przez współczesne pododdziały Wojska Polskiego, policji oraz orkiestrę.

W defiladzie wzięło udział ok. 350 osób z Grup Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Dodatkową atrakcję stanowił pokaz zabytkowych pojazdów z okresu 1939-1945 oraz kolumny Policji Państwowej w umundurowaniu sprzed 1939 roku. W rekonstrukcji uczestniczyli także m.in. policjanci konni, obsługa samochodu pancernego Policji Państwowej i policyjny motocyklista na polskim "Sokole". Udział tej formacji w defiladzie to przypomnienie przypadającej w tym roku 90. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Defilada zakończyła się w Muzeum Wojska Polskiego, w którym z okazji Święta Niepodległości zorganizowano dzień otwarty. Niedaleko muzeum, przed gmachem Giełdy Papierów Wartościowych u zbiegu Nowego Światu i al. Jerozolimskich, można było także oglądać wyposażenie check pointu polskiego wojska z Iraku. (PAP)

akn/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)