Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej wrócili do Syrii

0
Podziel się:

Ekipa ekspertów, kierowana przez Szweda Ake Sellstroema, przybyła do Damaszku w konwoju trzech pojazdów ONZ.

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej wrócili do Syrii
(PAP/EPA)
bEJjREYB

Inspektorzy ONZ do spraw broni chemicznej wrócili w środę do Syrii, aby zakończyć dochodzenie w sprawie użycia broni chemicznej w wojnie domowej w tym kraju. Mają zbadać kolejne przypadki użycia tej broni przez wzajemnie oskarżające się strony.

Ekipa ekspertów, kierowana przez Szweda Ake Sellstroema, przybyła do Damaszku w konwoju trzech pojazdów ONZ.

Ma ona zbadać domniemane przypadki użycia broni chemicznej 19 marca w Chan al-Assal w pobliżu Aleppo, w których zginęło 25 osób, a 86 zostało rannych. Syryjskie władze oskarżyły o ten atak powstańców. Zajmą się także doniesieniami o atakach w Maksud, dzielnicy Aleppo i w mieście Sarakeb.

bEJjREYD

Rzecznik ONZ Martin Nesirky powiedział w środę, że eksperci będą rozmawiać z przedstawicielami syryjskiego rządu na temat _ ewentualnych informacji o użyciu broni chemicznej _ w dniach 22, 24 i 25 sierpnia tego roku.

Sellstroem zapowiedział niedawno, że jego zespół chciałby przedstawić pod koniec października swój raport końcowy o użyciu broni chemicznej w Syrii.

ONZ-owscy inspektorzy przeprowadzili badania pod Damaszkiem, gdzie podczas ataku 21 sierpnia użyto pocisków zawierających sarin, bojowy środek trujący. Według Waszyngtonu broni chemicznej użyła strona rządowa; miało zginąć wtedy ponad 1500 osób. Inspektorzy poinformowali 16 września w raporcie, że sarin został wykorzystany _ na względnie wielką skalę _, lecz nie wskazali sprawców ataku.

Waszyngton, Paryż i Londyn uważają, że raport ten nie pozostawiał wątpliwości co do _ wyjątkowo jasnej odpowiedzialności _ reżimu syryjskiego. Z kolei Rosja, wierny od lat sojusznik prezydenta Baszara el-Asada, nie zgodziła się z raportem i zażądała powrotu misji ONZ do Syrii, aby przeprowadzić dochodzenie w sprawie innych ataków, o które oskarża rebeliantów.

bEJjREYJ

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry osiągnęli 14 września w Genewie porozumienie w sprawie zabezpieczenia, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku.

Od 14 października Syrię zacznie obowiązywać międzynarodowa Konwencja o zakazie broni chemicznej. W połowie listopada zaczną pracę w Syrii eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Zniszczenie syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych konieczność wyegzekwowania zakazu użycia broni chemicznej poprzez uchwalenie obowiązującej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. _ Musi być silna rezolucja RB ONZ, która zapewni, że reżim Asada dotrzyma zobowiązań. I muszą być konsekwencje, jeśli tego nie zrobi. Jeśli nie możemy porozumieć się nawet w tej sprawie, to pokazuje, że Narody Zjednoczone są niezdolne do egzekwowania najbardziej podstawowego prawa międzynarodowego _ - oświadczył.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJjREYK
bEJjREZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)