Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut im. Jerzego Grotowskiego realizuje projekt w Madrycie

0
Podziel się:

Wykłady i prezentacje filmów o polskim twórcy i reformatorze teatru Jerzym
Grotowskim znalazły się w programie projektu "Performer, Performatyka: Perspektywy", którego
prezentacja rozpoczęła się w poniedziałek w Madrycie.

Wykłady i prezentacje filmów o polskim twórcy i reformatorze teatru Jerzym Grotowskim znalazły się w programie projektu "Performer, Performatyka: Perspektywy", którego prezentacja rozpoczęła się w poniedziałek w Madrycie.

Projekt jest częścią zagranicznego programu kulturalnego realizowanego w ramach polskiej prezydencji. Został on przygotowany przez wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie oraz instytucjami teatralnymi i ośrodkami akademickimi w stolicy Hiszpanii.

Program projektu "Performer, Performatyka: Perspektywy" został podzielony na dwie części: edukacyjno-naukową oraz kulturalno-artystyczną. Tę pierwszą otworzyły w poniedziałek wykłady o twórczości Grotowskiego wygłoszone przez naukowców z Uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Jagiellońskiego.

Na wtorek zaplanowano serię projekcji filmowych. To przede wszystkim obrazy dokumentujące twórczość Grotowskiego oraz dwóch kierowanych przez reżysera teatrów: Teatru 13 Rzędów oraz Teatru Laboratorium.

W ramach projektu zostanie zaprezentowany również film Małgorzaty Dziewulskiej "Grotowski-Flaszen". To opowieść współtwórcy Teatru Laboratorium Ludwika Flaszena o jego przyjaźni z Grotowskim i wspólnych poszukiwaniach twórczych. Opowieść ta przeplatana jest fragmentami rejestracji spektakli, programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz niepublikowanymi do tej pory fotografiami.

Na kulturalno-artystyczną cześć projektu złożyły się przede wszystkim pokazy spektaklu "Anhelli. Wołanie" wrocławskiego Teatru ZAR. To międzynarodowa grupa artystów, stażystów wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Teatr powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

"Anhelli. Wołanie" to spektakl osnuty na motywach poematu Juliusza Słowackiego "Anhelli". Przedstawienie jest częścią tryptyku "Ewangelie dzieciństwa" - flagowego dzieła Teatru ZAR.

Teatr ZAR poprowadzi w Madrycie również serię warsztatów. Cyk wydarzeń realizowanych w ramach projektu "Performer, Performatyka: Perspektywy"zakończy się 30 października.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)