Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut z Korei Płd. będzie współpracować z polskimi innowatorami

0
Podziel się:

Koreański Instytut Nowych Technologii (KIAT) zainteresowany jest
wspieraniem polskich innowatorów. We wtorek w Ministerstwie Gospodarki KIAT podpisał porozumienie o
współpracy z fundacją Polska Przedsiębiorcza oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Koreański Instytut Nowych Technologii (KIAT) zainteresowany jest wspieraniem polskich innowatorów. We wtorek w Ministerstwie Gospodarki KIAT podpisał porozumienie o współpracy z fundacją Polska Przedsiębiorcza oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Według przedstawicieli Polski Przedsiębiorczej (PP), to jedna z pierwszych tego rodzaju umów w Europie rozpoczynających długotrwałą współpracę w zakresie transferu technologii i wymiany doświadczeń między Koreą Południową a Polską.

PP wspiera głównie młodych przedsiębiorców - w jej ramach działa sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP), w których mogą oni zacząć prowadzić swój biznes, fundusz seedowy AIP Seed Capital inwestujący w najlepsze firmy z AIP oraz sieć centrów rozwoju biznesu AIP Business Link.

Natomiast Koreański Instytut Nowych Technologii (Korea Institute for Advancement of Technology - KIAT) to publiczna instytucja prowadząca działania na rzecz wspierania i budowania innowacyjności w Korei Płd., również poprzez rozwijanie kontaktów zagranicznych.

Podpisanie umowy z KIAT-em umożliwi firmom działającym w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz najlepszym projektom rozwijanym w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości współpracę z południowokoreańskim instytutem.

Jak zaznaczył prezes Polski Przedsiębiorczej Dariusz Żuk, KIAT dysponuje ogromnym budżetem - ok. 2 mld dol. rocznie - z czego dużą część przeznacza na współpracę międzynarodową. "Jest to budżet nieporównywalny z żadnym w Europie" - zaznaczył.

Według Żuka, podpisane we wtorek porozumienie usprawni kontakt i wymianę doświadczeń polskich i południowokoreańskich przedsiębiorców. "Koreańczycy dają dostęp do technologii i do rozbudowanych rynków, a Polacy mogą dawać swoją wiedzę know-how" - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Żuk wyjaśnił, że nie chodzi tu o kupowania polskich projektów przez Koreę Płd., ale raczej o wchodzenie zagranicznych inwestorów, np. jako udziałowców, w spółki z Polakami.

Dlaczego KIAT wybrał do współpracy Polskę? "Jesteśmy ludźmi, którzy mają fajne pomysły, fajne technologie, jesteśmy mocno zaangażowani w przedsiębiorczość. Nie powinniśmy mieć żadnych obaw i kompleksów, tylko powinniśmy brać się za siebie, zakładać firmy i próbować sił w biznesie" - uzasadniał Żuk.

Obecny na spotkaniu prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber stwierdził, że aby rozpoznawać światowe rynki, niezbędni są partnerzy na całym świecie. "Dzisiaj geografia nie ma wielkiego znaczenia, my możemy współpracować z firmą niemiecką(...), ale możemy tak samo dobrze współpracować z firmą koreańską, mimo że jest ona trochę dalej. Partnerów powinniśmy dobierać według naszych umiejętności, kompetencji, a nie wedle położenia geograficznego, bo ono ma dzisiaj znacznie mniejsze znaczenie" - podkreślił prezes PAN.

Jednym z powodów, dla których Koreańczycy chcą współpracować z Polakami są rozwijane w Polsce technologie kosmiczne, np. takie, jakie wykorzystano w konstrukcji łazika marsjańskiego.

Pojazd skonstruowany przez zespół z Politechniki Białostockiej zajął w tym roku pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w Stanach Zjednoczonych. Członkowie zespołu założyli firmę i z funduszu AIP otrzymali dofinansowanie na dalszy rozwój i realizację kolejnych robotów. Współpraca m.in. z KIAT umożliwiłaby wykorzystanie polskiego wynalazku na skalę światową.(PAP)

lt/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)