Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut Żywienia: nadwaga i otyłość coraz poważniejszym problemem społecznym

0
Podziel się:

Problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i
29 proc. kobiet w Polsce, natomiast z otyłością musi zmagać się 16
proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet - poinformował dyrektor Instytutu
Żywności i Żywienia (IŻiŻ) w Warszawie, Mirosław Jarosz. Dodał, że
odsetek ludzi mających problemy z wagą wzrasta.

Problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet w Polsce, natomiast z otyłością musi zmagać się 16 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet - poinformował dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻiŻ) w Warszawie, Mirosław Jarosz. Dodał, że odsetek ludzi mających problemy z wagą wzrasta.

W środę w Warszawie Jarosz wraz z rzecznikiem praw obywatelskich, Januszem Kochanowskim, podpisali "Kartę Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży w Szkole". Karta jest częścią zaplanowanego na lata 2007-2016 "Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości".

Według Jarosza "sytuacja zdrowotna polskiego społeczeństwa jest zła", a przyczyną wielu chorób jest nieprawidłowa waga. Dlatego, jak dodał, "kluczowe jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych wśród najmłodszej części społeczeństwa".

"Obecnie ponad połowa dzieci i młodzieży w Polsce spożywa zbyt dużo tłuszczów, a spożycie soli kuchennej, które statystycznie wynosi powyżej 12 g dziennie, powinno być na poziomie 5 g" - mówił Jarosz. Zaznaczył, że na te negatywne statystyki nakłada się fakt, iż jedna trzecia dziewcząt i jedna piąta chłopców w polskich szkołach jest zwolniona z lekcji wychowania fizycznego.

Zdaniem dyrektora IŻiŻ podpisana i ogłoszona wspólnie z RPO karta dotycząca żywienia młodzieży w szkole powinna stać się zbiorem wytycznych dla kuratoriów i 35 tys. dyrektorów szkół. "Przede wszystkim należy w końcu wprowadzić do szkolnych stołówek jednolite, jasno określone zalecenia żywieniowe, według których przygotowywane będą posiłki" - podkreślił.

Poza tym karta zwraca uwagę m.in. na częstsze kontrolowanie w szkołach wagi dzieci, zakaz reklamy i sprzedaży na ich terenie produktów żywnościowych o nieodpowiedniej jakości i stworzenie odpowiednich warunków do ćwiczeń dla dzieci z nadwagą.

Rzecznik praw obywatelskich zapewnił, że podpisana karta będzie jedną z pierwszych kwestii, jakie przedstawi nowemu premierowi oraz ministrowi edukacji narodowej. "Jeżeli zależy nam na zdrowiu społeczeństwa, to konieczne jest uwzględnienie profilaktyki" - mówił Kochanowski.

"Narodowy Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej 2007-2016" jest prowadzony pod patronatem ministerstwa zdrowia i realizuje zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W ramach programu przewidziane są m.in. działania edukacyjne i szkoleniowe dla lekarzy, pracowników społecznych oraz nauczycieli. (PAP)

mja/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)