Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internauci częściej niż inne osoby deklarują chęć głosowania

0
Podziel się:

Internauci częściej niż pozostali Polacy deklarują chęć pójścia na wybory -
wynika z raportu zespołu OBOP w TNS Polska i Interactive Research Center. Według sondażu, głosować
chce 62 proc. internautów i 54 proc. osób niekorzystających z sieci.

Internauci częściej niż pozostali Polacy deklarują chęć pójścia na wybory - wynika z raportu zespołu OBOP w TNS Polska i Interactive Research Center. Według sondażu, głosować chce 62 proc. internautów i 54 proc. osób niekorzystających z sieci.

62 proc. przebadanych uprawnionych do głosowania internautów deklaruje chęć udziału w wyborach parlamentarnych. W tym samym pytaniu - "Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to czy wziąłby(ęłaby) Pan(i) w nich udział?" - odsetek osób, które z internetu nie korzystają, a również odpowiedziały twierdząco, jest niższy o 8 pkt. proc. Według analityków Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska i Interactive Research Center (IRC) nie oznacza to jednak, że można mówić jeszcze o "statystycznie istotnym wpływie korzystania z internetu na gotowość do głosowania".

Najbardziej wiarygodne źródła informacji w polskiej części sieci to - według przebadanych internautów - witryny: Onet.pl (40,4 proc.), Wirtualna Polska - wp.pl (31,9 proc.), Interia.pl (17,4 proc.), Gazeta.pl (16,6 proc.) i serwis społecznościowy Facebook (14,4 proc.). Na dalszych miejscach są: Polityka.pl (5,1 proc.), Dziennik.pl (4,6 proc.), Newsweek.pl (4,6 proc.), serwis Rzeczpospolitej - rp.pl (2,4 proc.) i portal Niezależna.pl (2,2 proc.).

Co ciekawe, z wymienianych przez respondentów stron internetowych tylko internauci wskazujący jako najbardziej wiarygodny serwis Salon24.pl wszyscy zadeklarowali chęć pójścia do wyborów. Jednak, jak czytamy w raporcie, w ogólnopolskiej skali nie jest to znana witryna - w badanej próbie 1000 osób jako najbardziej wiarygodną wskazało ją tylko sześć.

Wśród użytkowników serwisów uznanych za najbardziej wiarygodne chęć udziału w głosowaniu deklaruje zdecydowana większość- aż 88 proc. - odwiedzających stronę newsweek.pl, cztery piąte użytkowników Polityka.pl (80 proc.) i niemal taki sam odsetek strony Rzeczpospolitej rp.pl i portalu Niezależna.pl (odpowiednio 79 i 77 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się Gazeta.pl (70 proc.) i Onet.pl (63 proc.).

Autorzy opracowania stwierdzają jednak, że mimo tak dużej deklarowanej chęci uczestnictwa w wyborach wśród polskich internautów, samo korzystanie z internetu nie wpływa na preferencje i postawy względem polityki. "To tylko narzędzie, z którego korzysta na co dzień ponad połowa Polaków, przede wszystkim jako źródła informacji o świecie i możliwości utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Osoby charakteryzujące się wyraźnymi poglądami politycznymi rozmawiają we własnym gronie na forach, najczęściej związanych z największymi serwisami politycznymi" - napisano w opublikowanym raporcie.

Raport przygotowany został na podstawie sondażu przeprowadzonego w dniach 4-7 października na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 15 lat oraz analizy wypowiedzi opublikowanych w internecie od stycznia do września 2012 roku na komercyjnych serwisach informacyjnych i w mediach społecznościowych.

W badaniach przyjęto, że internauta to osoba, która deklaruje dostęp do sieci, nawet jeśli z internetu korzysta rzadziej niż raz w miesiącu. Około 10 proc. badanych deklaruje, że ma dostęp do internetu, ale z niego nie korzysta.(PAP)

kpk/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)