Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internetowe konferencje naukowe przed 600-leciem Unii w Horodle

0
Podziel się:

Cykl internetowych konferencji zatytułowanych "Unia horodelska 1413.
Przesłanie na dziś" rozpocznie w sobotę obchody rocznicowe 600-lecia podpisania porozumienia
polsko-litewskiego w Horodle (woj. lubelskie).

Cykl internetowych konferencji zatytułowanych "Unia horodelska 1413. Przesłanie na dziś" rozpocznie w sobotę obchody rocznicowe 600-lecia podpisania porozumienia polsko-litewskiego w Horodle (woj. lubelskie).

Unia horodelska ustanowiona 2 października 1413 roku była odnowieniem Unii Polski z Litwą. Dokument przewidywał odrębność państwową Litwy, która miała mieć własnego księcia, Jagielle przypadał zaś tytuł władcy zwierzchniego.

Do obchodów rocznicowych organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej przy współpracy z Klubem "Kamieniołom" i Stowarzyszeniem "Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka" dołączyło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku (warmińsko-mazurskie).

Jak podał PAP Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego muzeum trzy lata po obchodach 600 -lecia bitwy pod Grunwaldem muzeum w Stębarku włącza się w obchody rocznicowe horodelskiej Unii Polsko-Litewskiej. 2 X 1413 r. w drewnianym zamku nad Bugiem zebrali się rycerze polscy i litewscy, by ustalić szczegóły dalszego partnerstwa, którego skuteczność udowodniono trzy lata wcześniej na Polach Grunwaldu - dodał.

Konferencje internetowe przy pomocy komunikatora skype dotyczyć będą różnych aspektów Unii horodelskiej. Prelekcje wygłoszą m.in. historycy z Krakowa i Białegostoku.

"Ostatni z cyklu wykładów zatytułowany "Grunwald - Żaligiris fundamentem unii polsko-litewskich" przygotowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem będzie największym, ponieważ odbędzie się przed inscenizacją bitwy w Grunwaldzie w lipcu 2013 roku i ma go wysłuchać kilkadziesiąt tysięcy osób - powiedział PAP Sławomir Moćkun. W Grunwaldzie zorganizowana zostanie także wystawa o Unii Horodelskiej a także debata historyków z Polski i Litwy.

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Horodelskiej Dariusz Tuz jeden z inicjatorów wykładów w sieci pytany skąd pomysł internetowych konferencji powiedział PAP, że to najwygodniejszy obecnie sposób komunikacji.

Główne obchody rocznicowe Unii planowane są w Horodle na 5 i 6 października. Z tej okazji wydana zostanie monografia tej najbardziej wysuniętej na wschód polskiej gminy a także karty pocztowe i kalendarze. Odbędą się także konkursy wiedzy o Unii horodelskiej dla szkół noszących imię Władysława Jagiełły.

Unia w Horodle jest zaledwie jedną z siedmiu unii polsko-litewskich, ale szczególnie ważną, bo ustanowiła między Polakami a Litwinami niezwykłe partnerstwo. Oba państwa, jakkolwiek "na wieki przywiązane", miały być od siebie odrębne i wybierać sobie władców samodzielnie, choć za radą i zgodą przedstawicieli drugiej strony. Szlachta Wielkiego Księstwa została zrównana w prawach ze szlachtą polską. Partnerstwo osiągnęło w Unii horodelskiej również wymiar prywatny: 47 rodów z Wielkiego Księstwa symbolicznie połączyło się z polskimi rodami rycerskimi, przyjmując ich herby. (PAP)

ali/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)