Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Intronizacja Króla Kurkowego na Rynku Głównym w Krakowie

0
Podziel się:

Wystrzałem z armatki-wiwatówki rozpoczęła się w sobotę w południe na Rynku
Głównym w Krakowie intronizacja nowego Króla Kurkowego. Przedsiębiorca budowlany Józef Hojda
odebrał od swojego poprzednika Krzysztofa Wójcika symbol władzy - srebrnego kura.

Wystrzałem z armatki-wiwatówki rozpoczęła się w sobotę w południe na Rynku Głównym w Krakowie intronizacja nowego Króla Kurkowego. Przedsiębiorca budowlany Józef Hojda odebrał od swojego poprzednika Krzysztofa Wójcika symbol władzy - srebrnego kura.

Józef Hojda swój tytuł wywalczył w połowie maja podczas tradycyjnego strzelania do sylwetki drewnianego kura.

Nowy Król Kurkowy, który otrzymał od starszyzny Bractwa przydomek "Brodaty", życzył krakowianom, aby byli szczęśliwi nie tylko podczas jego panowania.

"Postępując zgodnie z wieloletnim zwyczajem przyjmuję te oznaki władzy królewskiej i przyrzekam sprawować ją tak, aby być godnym wspaniałej tradycji, a tym samym dodawać Bractwu Kurkowemu i Krakowowi należytego splendoru, bowiem przeszłość, tradycja i zwyczaje czynią miasto Kraków niepodobnym do innych miast, a przez to cenniejszym" - ogłosił na Rynku nowy król kurkowy.

Przysięgał także, że godności króla kurkowego "na żadną prywatę nie użyje", a "dla Krakowa i jego bractwa pracować będzie". Symbole władzy odebrali również nowi marszałkowie: Piotr Mikosz i Jerzy Mikołajczyk. Małym królem kurkowym została Magdalena Lach.

Honorowym bratem kurkowym po 15 latach członkostwa zwyczajnego został prezydent miasta Jacek Majchrowski. Od nowego króla kurkowego i jego marszałków dwaj honorowi bracia Jacek Majchrowski i minister Obrony Narodowej Bogdan Klich otrzymali medale królewskie "w dowód uznania i wdzięczności na wieczną rzeczy pamiątkę".

Sobotnia uroczystość na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziła liczne rzesze krakowian i turystów, którzy podziwiali ubranych w kontusze członków Bractwa Kurkowego.

Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie - istnieje ponad 700 lat. Swoje powstanie datuje od lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Obowiązkiem braci strzeleckiej była obrona grodu przed najeźdźcami. Dlatego od lat bracia kurkowi mają zwyczaj ćwiczenia "oka i dłoni".

Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol, jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom przez króla Zygmunta Augusta. Podczas uroczystości używana jest obecnie wierna kopia kura, którą w latach 1964-1965 zrobił artysta rzeźbiarz i cyzler Wiesław Łabędzki.

Obecnie Krakowskie Bractwo Kurkowe liczy około 200 członków. Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i niekarany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię i opinie polecające od dwóch braci. W wyjątkowych sytuacjach Rada Starszych zgadza się na osoby mieszkające poza miastem.

Tytułami braci honorowych szczyci się ponad 20 osób. Otrzymali je m.in. Jan Paweł II, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i George W. Bush, a także m.in. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Antoni Dziadkowiak, Aleksander Gudzowaty.(PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)