Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN ogłosił zwycięzcę konkursu na dokumentację ofiar III Rzeszy

0
Podziel się:

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie ponownie zajmie się dokumentacją
polskich ofiar hitlerowskich Niemiec. IPN chce, by jej kolejna realizacja potrwała do końca 2015 r.
Obecnie w dokumentacji znajdują się dane osobowe ponad 3,4 mln ofiar III Rzeszy.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie ponownie zajmie się dokumentacją polskich ofiar hitlerowskich Niemiec. IPN chce, by jej kolejna realizacja potrwała do końca 2015 r. Obecnie w dokumentacji znajdują się dane osobowe ponad 3,4 mln ofiar III Rzeszy.

Program, któremu patronuje Polska Agencja Prasowa, stopniowo zmniejsza anonimowość ofiar niemieckiej okupacji z okresu II wojny światowej. IPN, który ogłosił konkurs na jego prowadzenie, rozstrzygnął, że w latach 2013-2015 poprowadzi go Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

"Do tej pory udało nam się zebrać dane dotyczące ponad 3,7 miliona ofiar niemieckiej okupacji i po wstępnej weryfikacji jesteśmy pewni ok. 3,4 milionów imion i nazwisk. W nowej edycji programu naszym zadaniem będzie zebranie przynajmniej 500 tys. danych ofiar III Rzeszy" - powiedział w poniedziałek PAP prezes fundacji Dariusz Pawłoś.

W programie "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" uczestniczy kilkadziesiąt instytucji z kraju i z zagranicy. Dokumentowane są represje wobec m.in. żołnierzy, więźniów, robotników przymusowych, osób wysiedlonych, nieletnich ofiar wojny i okupacji.

Tym razem fundacja po raz pierwszy podejmie współpracę z Polską Misją Katolicką w Niemczech. "To bardzo obiecujące. Rektorat Polskiej Misji Katolickiej ocalił setki, tysiące dokumentów dotyczących byłych robotników przymusowych i więźniów obozów w Niemczech" - powiedział Pawłoś. Podkreślił też, że prowadzona przez niego fundacja liczy na dalszą dobrą współpracę z dotychczasowymi partnerami m.in. z Narodowym Centrum Kultury.

Informacje o represjonowanych obywatelach okupowanej Polski pochodzą również z publikacji historyków, a czasem pasjonatów-amatorów, którzy swoją wiedzą wzbogacają dokumentację. "Apelujemy o pomoc do każdego, kto może podzielić się z nami wiedzą na temat nieuwzględnionych w programie ofiar" - zaznaczył Pawłoś. Informacje o programie są udostępnione na portalu internetowym www.straty.pl.

Celem programu, realizowanego od 2006 r. pod auspicjami IPN i resortu kultury, jest jak najdokładniejsze ustalenie liczby i danych osobowych polskich ofiar III Rzeszy z lat 1939-1945. Zbierane informacje dotyczą ofiar represji, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań. W pierwszych trzech latach prowadził go Ośrodek Karta, a następnie Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" jest drugim po prowadzonym przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy programem, który tak kompleksowo dokumentuje ofiary II wojny światowej.

W czasie II wojny światowej Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Do dzisiaj rozmiar tych strat oraz zakres represji nie jest dokładnie znany. W 1946 r. jeden ze współtwórców państwa komunistycznego w Polsce - Jakub Berman, oszacował, że liczba ofiar II wojny światowej wynosi 6 mln 28 tys.

W 2009 r. w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej IPN przedstawił publikację, zgodnie z którą w latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli, w tym prawie 3 mln Żydów, a także m.in.: Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, którzy byli obywatelami polskimi.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie jako organizacja non profit powstała w 1991 r. w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy rządami Polski i Niemiec. Działa na rzecz ofiar prześladowań nazistowskich; od czasu powstania wypłaciła poszkodowanym przez III Rzeszę ponad 4,7 mld zł. Fundacja wspiera też porozumienie pomiędzy Polakami i Niemcami i współpracując z niemieckimi partnerami prowadzi działalność wydawniczą, badawczą i edukacyjną. (PAP)

nno/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)