Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN podjął współpracę z Muzeum Współczesnej Historii Rosji

0
Podziel się:

Wspólne działania naukowo-badawcze, edukacyjne i przygotowywanie wystaw
przewiduje podpisana we wtorek umowa między Instytutem Pamięci Narodowej i Państwowym Centralnym
Muzeum Współczesnej Historii Rosji.

Wspólne działania naukowo-badawcze, edukacyjne i przygotowywanie wystaw przewiduje podpisana we wtorek umowa między Instytutem Pamięci Narodowej i Państwowym Centralnym Muzeum Współczesnej Historii Rosji.

"Działalność edukacyjna, naukowa i kulturalna odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu obydwu instytucji oraz przyczyniają się do lepszego wzajemnego poznania i porozumienia między naszymi narodami" - brzmi treść porozumienia, które podpisali prezes IPN Łukasz Kamiński i dyrektor Państwowego Centralnego Muzeum Współczesnej Historii Rosji Siergiej Archangiełow.

Podpisanie porozumienia odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

"Dzisiejszy dzień jest niezwykle istotny dla Instytutu Pamięci Narodowej, który do tej pory współpracował z różnego rodzaju instytucjami rosyjskimi głównie na niwie archiwalnej, a dzisiaj rozpoczynamy współpracę także na niwie edukacyjnej" - powiedział Kamiński. Podpisanie umowy i towarzyszące mu rozmowy z przedstawicielami rosyjskiej placówki są - zdaniem szefa IPN - dopiero pierwszym krokiem w opracowaniu konkretnych przedsięwzięć. Zaznaczył, że współpraca z rosyjskim muzeum będzie polegała przede wszystkim na realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, np. związanych z upamiętnianiem ofiar zbrodni katyńskiej.

Umowa przewiduje m.in. wspólne prowadzenie badań dotyczących historii, dziedzictwa narodowego i kultury Polski i Rosji, działalności edukacyjnej w zakresie historii, wymianę pracowników naukowych, udział w konferencjach naukowo-badawczych, wspólne wystawy oraz wymianę literatury naukowej i metodycznej. Podpisana umowa ma charakter ogólny; zasady współpracy przy realizacji poszczególnych zadań każdorazowo będą określały odrębne umowy między placówkami.

"Umowa z polskim Instytutem Pamięci Narodowej jest dla nas ważna i jest nam potrzebna, szczególnie zależy nam na korzystaniu z polskich doświadczeń" - powiedział Archangiełow. Zapewnił też, że muzeum podejmie wszelkie niezbędne wysiłki, by pomóc w upamiętnieniu ofiar zbrodni katyńskiej. "Jeżeli w naszych magazynach, zbiorach zostaną odnalezione jakikolwiek eksponaty dotyczące problematyki katyńskiej, to jesteśmy gotowi je przekazać polskiej stronie" - mówił.

Archangiełow poinformował również, że zespoły memorialne w Katyniu i Miednoje z polskimi cmentarzami wojennymi podlegają obecnie reprezentowanej przez niego placówce. Od 2003 r. oba zespoły memorialne były filiami Muzeum Historii Politycznej Rosji w Petersburgu. "W tym roku udało nam się zarejestrować wszystkie niezbędne dokumenty w tej sprawie i włączyliśmy kompleksy memorialne Katyń i Miednoje w obręb naszej instytucji" - powiedział Archangiełow. Dodał, że zadaniem Muzeum Współczesnej Historii Rosji jest m.in. koordynacja działań związanych z upamiętnieniem polskich i rosyjskich ofiar represji politycznych ze strony władz sowieckich.

Państwowe Centralne Muzeum Współczesnej Historii Rosji (do 1998 r. było to Muzeum Rewolucji) oprócz działalności muzealnej prowadzi badania najnowszej historii Rosji, wydaje publikacje naukowe, organizuje konferencje i seminaria naukowe, przygotowuje wystawy historyczne. W muzeum ekspozycje są uszeregowane chronologicznie i obejmują okres od 1856 r. do 2000 r., gdy władzę w Rosji objął Władimir Putin. Więcej informacji o muzeum znajduje się na www.sovr.ru. (PAP)

nno/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)