Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN przedstawił ofertę edukacyjną na 70. rocznicę wybuchu wojny

0
Podziel się:

Projekt "Kamienie Pamięci" poświęcony bohaterom wojny obronnej 1939 r.,
wystawy i konferencje naukowe w całej Polsce, tematyczny portal internetowy oraz gry edukacyjne -
to najnowsze propozycje Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (BEP IPN) w związku z
70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Projekt "Kamienie Pamięci" poświęcony bohaterom wojny obronnej 1939 r., wystawy i konferencje naukowe w całej Polsce, tematyczny portal internetowy oraz gry edukacyjne - to najnowsze propozycje Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (BEP IPN) w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

"IPN, zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem, zorganizuje dziesiątki imprez w całej Polsce związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej, a więc datami 1 i 17 września" - zapowiedział prezes IPN Janusz Kurtyka. Podkreślił, że 70. rocznica wybuchu II wojny światowej jest ważna "nie tylko dlatego, że zaczęła się wojna, ale również dlatego, że rozpoczął się kilkudziesięcioletni dramat naszego narodu, który zakończył się dopiero w 1989 roku".

Jak tłumaczył, przewodnią myślą przygotowanej przez IPN oferty będzie podkreślenie, że "naród polski zdecydowanie przeciwstawił się agresji niemieckiej i sowieckiej". "W tegorocznych propozycjach chcemy także podkreślić fakt, że II wojna światowa wybuchła z powodu niemiecko-sowieckiego porozumienia, którego naród polski stał się ofiarą" - zaznaczył Kurtyka.

Jak powiedział dyrektor BEP IPN, Łukasz Kamiński, oferta IPN skierowana jest m.in. "do uczniów, studentów, nauczycieli i miłośników historii najnowszej". "W ciągu najbliższych dni oferta ta zostanie rozesłana do 25 tys. szkół w Polsce" - dodał Kamiński.

Jak zapowiedział, 1 września odbędzie się inauguracja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Kamienie pamięci - znajdź bohatera Września". Projekt ukierunkowany jest na odkrywanie tych "śladów z przeszłości", które mogły po upływie lat ulec zatarciu w świadomości społecznej. Jego uczestnicy będą mieli za zadanie odnalezienie uczestnika wojny obronnej z 1939 r. i upamiętnienie go np. poprzez napisane przez siebie artykuły, strony internetowe, wystawy czy tablice pamiątkowe.

"Ten projekt ma +wciągnąć+ młodzież szkół w poszukiwanie często już zapomnianych bohaterów kampanii wrześniowej, a także miejsc, które mogą upamiętniać ważne wydarzenia z tamtego okresu" - powiedział Kamiński.

Według niego, szczególnie atrakcyjną propozycją BEP IPN mogą okazać się gry edukacyjne: "Awans - zostań marszałkiem Polski", przybliżającą stopnie wojskowe w II Rzeczypospolitej, oraz "Pamięć '39", która przypomina o najważniejszych wydarzeniach kampanii wrześniowej z 1939 r.

W grze "Awans" każdy z graczy dostaje do ręki 17 kart przedstawiających stopnie wojskowe używane w Wojsku Polskim w 1939 r. i planszę do gry, na której narysowana jest hierarchia stopni wojskowych. W trakcie rozgrywki gracze przesuwają drewnianego żołnierzyka po planszy i dowiadują się w ten sposób, ile gwiazdek na naramienniku miał np. podporucznik, a ile kapitan.

Do gry dołączone są biogramy i zdjęcia uczestników wojny obronnej Polski z 1939 r., m.in. marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego, gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby, płk. Stanisława Dąbka, mjr. Leopolda Pamuły, ppor. Witolda Pileckiego, chor. Tadeusza Zgorzelskiego oraz krótkie opracowanie historyczne na temat polskich stopni wojskowych w dwudziestoleciu międzywojennym.

Z kolei gra "Pamięć '39", oparta na zasadach popularnej gry "Memory", wprowadza graczy w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi fotografiami. Za pomocą 24 zdjęć gra prezentuje najważniejsze tematy kampanii wrześniowej: agresję niemiecką 1 września, obronę Westerplatte, sojusz niemiecko-sowiecki, agresję z 17 września, sowieckie i niemieckie represje, obronę Warszawy czy bitwę nad Bzurą.

Kamiński zapowiedział także, że 1 września w Warszawie, Białymstoku i Katowicach zostaną otwarte wystawy-instalacje uliczne "Wrzesień 1939". Ponadto we wrześniu do wszystkich szkół ponadpodstawowych trafi "multimedialny pakiet edukacyjny +Wojna w filmie+, który pokazuje, jak można wykorzystać fragmenty filmów fabularnych w trakcie lekcji poświęconych problematyce II wojny światowej".

1 września IPN uruchomi także portal edukacyjny pod adresami: www.1wrzesnia39.pl lub www.17wrzesnia39.pl. Będzie tam można znaleźć kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, kalendarium kampanii wrześniowej na ziemiach polskich, wybór dokumentów, relacje świadków, galerię zdjęć oraz fragmenty filmów.

"Nowością jest tutaj wykorzystanie archiwalnych nagrań Polskiego Radia z września 1939 r. W szczególności przypomnimy przemówienia trochę zapomnianej postaci pułkownika Wacława Lipińskiego, który w podtrzymywaniu ducha walczącej Warszawy w 1939 roku odegrał bardzo dużą rolę" - powiedział Kamiński.(PAP)

nno/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)